Според ново проучване, което оценява влиянието на облаците върху климата, броят на обитаемите планети, които обикалят около звезди червени джуджета, е поне 2 пъти по-голям, отколкото се предполагаше досега. Червените джуджета са най-разпространеният тип звезди във Вселената.
Основавайки се на тези заключения, учените са изчислили, че само в нашата галактика - Млечния път, има около 60 милиарда планети, които кръжат в обитаемата зона на червени джуджета.
Заключенията са на изследователи от Университета в Чикаго и на Университета "Нортуестърн" в САЩ. Методиката им е компютърна симулация, която включва като фактор и поведението на облачните системи в атмосферата на чуждите планети. Влиянието на облаците се отразява драстично на разширяването на обитаемата зона около червените джуджета, които са много по-малки и "бледи" от звездите като нашето Слънце, пише "Списание Осем".
Методиката се основава на факта, че облаците от водни пари влияят на охлаждането и затоплянето на планетата, като задържат или отразяват слънчевата светлина. Това е в пряка връзка с възможността на повърхността на планетата да има течна вода.
"Облаците причиняват затопляне, но могат да са причина и за охлаждане. Те отразяват слънчевата светлина и така повърхността на планетата се охлажда; но и действат като похлупак, който задържа топлината, излъчвана от земната повърхност, и така причиняват парников ефект. Това е част от процеса, необходим за поддържането на живот на дадена планета", обяснява Никълъс Коуън от изследователския екип.