Предлаганите промени в Конституцията са в правилната посока, важно е, че се създават два независими съвета – на съдиите и на прокурорите. Това заяви от парламентарната трибуна министърът на правосъдието Атанас Славов.
Това е дебат за бъдещето на страната ни, дали искаме да живеем в европейска правова държава, в която всеки ще бъде включен, уважаван, неговите достойнство и права ще бъдат зачитани, изтъкна министърът. И добави, че проведената дискусия в конституционната комисия е била благоразумна и е включила всички заинтересовани страни.
Ако бях народен представител, щях да съм един от подписалите внесения законопроект. Едно от предложенията, които вярвам, че ще бъде консенсусно, е ясно да се запише, че съдебната власт е независима, а прокуратурата и следствените органи са в системата на съдебната влас, заяви Атанас Славов. Според него консенсусно ще бъде и предложението мандатът на двамата председатели на съответните съвети да е седем години, на главния прокурор - намален на пет години.
Освен да се цитират становища на Венецианската комисия, трябва те да се четат с разбиране и със съзнание за процеса, посочи Славов в отговор на критики от парламентарната трибуна, повечето от които не отговаряли на истината.
В становището на комисията се казва, че предложеният състава на Висшия съдебен съвет (ВСС) е в съответствие с предишните ѝ препоръки, подчерта министърът. В него се посочвало също, че най-важното е, че се премахва Пленумът на ВСС и се създават два независими съвета – един за съдиите и един за прокурорите и следователите. Така, според новата система, министърът на правосъдието вече не председателства Пленума на ВСС и Пленумът вече не номинира кандидати за длъжностите на двамата върховни съдии и на главния прокурор, добави Славов.
Важно е избраните от парламентарната квота членове на ВСС, да са и политически неутрални, освен професионалисти, изтъкна той.
Обсъждат се различни модели и вярвам, че ще бъде намерен компромисният вариант, при който ВСС и висшият прокурорски съвет ще имат съвместно заседание с участието на министъра на правосъдието, на което да се обсъждат проекта на бюджет на съдебната власт, управлението на недвижимите имоти и други организационни въпроси, каза още Атанас Славов, цитиран от БТА.
Относно прокуратурата кристализирал, по думите му, консенсус за редуциране правомощията на главния прокурор, но неговата роля да е значителна в системата на прокуратурата. Според министъра се очертавал и консенсус главният прокурор да може да сезира Конституционния съд за противоконституционност на закони, за укази на държавния глава, за решения на парламента, както и за противоконституционност на политически партии и във връзка с изборните права и оспорването на резултатите от избори.
С предложения законопроект и с редакциите, които ще бъдат внесени, се редуцират и правомощията на министъра на правосъдието. Той нямало да председателства ВСС, да прави кариерни предложения за съдиите, прокурорите и следователите, както е в момента, а ще запази единствено възможността да прави предложения за дисциплинарни производства и то само за най-тежкото дисциплинарно наказание, при положение, че другите вътрешни механизми не са сработили.
По никакъв начин няма да се допусне изпълнителната власт да влияе, включително и върху материалното осигуряване на българските съдии, прокурори и следователи, увери министърът по отношение на управлението на имотите на съдебната власт.
За разпределението на квотите във Висшия прокурорски съвет Славов обясни, че е важно и към избираните от от квотата на НС в него да има изискване за политическа неутралност, като може да се обсъди възможността българската адвокатура през нейния официален орган - Висшия адвокатски съвет, да номинира представители.