Лозан Панов: Създаването на антикорупционен орган изглежда като борба за власт между БСП и ГЕРБ (обн

Булфото
share

Според председателя на Върховния касационен съд /ВКС/ - Лозан Панов, в проекта на левицата за антикорупционен закон няма решение за борба с корупцията.

Създава се паралелна структура с дублиращи функции в страната, без ясни механизми за контрол и отчетност, само и само да не се реформират органите за съдебно преследване, в случая – прокуратурата, заяви Панов. Той посочи, че още преди повече от четири месеца е поискал срещи с всички парламентарни групи, за да представи идеите си за реформа.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова се срещна с Панов, за да обсъдят проекта на антикорупционен закон на левицата.

Ако бъде създаден такъв антикорупционен орган, не виждам пречка президентът на страната да назначава неговия председател. Това каза пред журналисти в Народното събрание Лозан Панов след срещата. Няма законова пречка това да прави президентът. Той е равно отдалечен от всички власти и органът, който се опитва да бъде създаден ще разследва включително представители на парламента. Едно е отговорността да се поеме от един колективен орган, друго е да се поеме еднолично от някой, който ще носи отговорност и за това, което е предложил като назначение, заяви председателят на ВКС. Според него, погледнато отстрани, темата кой ще назначава този орган и за БСП, и за ГЕРБ изглежда като борба за още един властови ресурс в държавата. Този орган, ако се създаде би трябвало да има разследващи функции. Всякакъв страх, че ще използват СРС-та и няма да има контрол са неоснователни, каза още Лозан Панов.

Това, което предлагаме не дублира работата на другите антикорупционни органи, а привнася нещо ново - разследването, каза пред журналисти в Народното събрание Нинова след срещата. Тези органи досега се занимават със събиране на информация, но не правят разследване. Лозан Панов предложи да направим анализ защо сегашните органи, които имат отношение към корупцията, не работят. Представихме позицията си, че не всички трябва да бъдат поставяни под един знаменател, някои имат по-добри резултати, други - не, обясни социалистката. На въпрос как ще коментира определението на Лозан Панов, че създаването на антикорупционен орган изглежда като борба за власт между БСП и ГЕРБ тя заяви: "Съвсем директно и много искрено заявих, че не споделяме такова мнение. Той дори каза, че се прави заради предстоящия доклад. Ако управляващите искат преди доклада да демонстрират, че вършат нещо, то това не може да бъде аргумент за опозицията, аргументите ни са принципни".

Досега Нинова представи проекта пред Съюза на съдиите, главния прокурор Сотир Цацаров и председателя на ВАС Георги Колев.

В проекта се предвижда бъдещият антикорупционен орган да има разследващи функции, а неговият председател да се назначава от президента.

Водещи новини

Още новини