Цацаров: Докладът на ЕК не е унищожителен, но това не ни успокоява (обновена)

Булфото
share

Докладът е повече от реалистичен, но докладът, за съжаление може би на някои елементи на политическия спектър или за съжаление на наши бивши колеги, не е унищожителен. Това не бива да ни успокоява, каза пред БНР главният прокурор Сотир Цацаров.

Цацаров припомни, че мониторинговите доклади излизат от 2007 година насам. „Ние съвсем ясно признаваме, че констатацията за бавен напредък и липса на солидни резултати по направленията корупция и може би борба с организираната престъпност не може да бъде оборена по никакъв начин”, заяви той.

По думите му в доклада съвсем ясно се казва, че за успешна работа в тази посока са необходими действия на трите власти - законодателна, изпълнителна и съдебна. „Това не е опит да прехвърлим нашата отговорност в нечий чужд двор. Това е начин да кажем, че отговорността е споделена и освен всичко друго начинът, по които всичко това може да се преодолее представлява съвместни усилия на трите власти”, заяви главният прокурор.

Според него докладът е очаквано критичен. „Ако влезем в 10-тата година с подобен доклад, това значи, че този механизъм не работи както трябва или не работим съобразно механизма - ние го чуваме по различен начин”, допълни Сотир Цацаров. Главният прокурор коментира, че проблемът е, че до известна степен механизмът за сътрудничество и оценка е започнал да се превръща в неефективно средство за постигане на напредък, охранителните органи т.е. в направлението правосъдие и вътрешен ред, а в един вътрешно политически инструмент.

Цацаров заяви, че не е притеснен от препоръката на ЕК за външна независима проверка на дейността на прокуратурата, защото: "Това не е предвидената в проекта за стратегия за съдебна реформа международна експертиза. Това е експертна помощ в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. Прокуратурата е готова да приеме чужди експерти – магистрати от страните членки на ЕС. Не говорим за експертиза или каквато и да е друго инициатива, осъществена от наши или чужди НПО. Разбираме го като пряка експертна помощ при разглеждането на делата, пряка експертна помощ при работата на антикорупционното звено, пряка експертна помощ в борбата с организираната престъпност".

Прокуратурата вече е работила с експерти от Бавария, припомни Цацаров. Той коментира и призива на Христо Иванов да подаде оставка заради всички беди на съдебната система: "Тоест той предлага да се присъединя към него и да станем двама подали оставка?! Христо Иванов няма друг полезен ход на действие в момента. След всичко онова, което остави в Министерство на правосъдието, след начина, по който си тръгна и след всичко онова, което в момента стои пред него – огромната дилема дали отново да се влее в редиците на неправителствените организации, дали да тръгне към някой чужд политически проект – единственият му полезен ход е да каже: „Цацаров е виновен“. Не съм толкова тясно скроен, че да се боря за доверието на Христо Иванов. Честно казано не познавам и колеги, които го правят, в институцията, в която работя".

Каква е логиката да искаш оставката на ВСС заради проблемите, констатирани от мониторинговия доклад, ден преди публикуването му, попита реторично Цацаров. Той определи скандала „Яневагейт“ като част от сценарий. "Разговор между една подсъдима и една обвиняема, записван най-вероятно от кого, според вас, при положение, че това не е официално СРС? Пускан е услужливо на порции в услужливи политически моменти. Доказано е, че записът е манипулиран. Бихте ли ми казали къде е скандалът. Стигна се дори до един финален разговор за чаршафи, рокли, къщи и прочее", заяви главният прокурор.

Водещи новини

Още новини