Жени полицайки основно са подали документи за новото спецзвено в ГДБОП, което ще започне работа по най-тежките организирани престъпни групи у нас от януари 2012 година.
Това съобщи вчера заместник вътрешният министър Веселин Вучков по време на представянето на план за действие на МВР за периода август-декември 2011 г.
Новият отдел в Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” ще разследва само най-опасните мафиоти и корумпирани държавни служители, чиито дела ще се гледат от специализирания съд „Антимафия”. Засега щатната бройка на звеното е от 20 дознатели и 20 оперативни работници, но може бройките да бъдат увеличени.
Интересен факт е, че основно полицайки от страната са си подали документите за участие в конкурс за свободните места. Изискването е кандидатите да имат сериозен опит в разследването на сложни финансови и тежки престъпления, като освен това е добре да имат и отлични юридически познания.
Всеки новопостъпил освен през специално обучение зад граница ще минава и през изследване на детектора на лъжата, за да е сигурно, че в двата сектора в звеното няма да попаднат хора, за които има и най-малко съмнение, че някога са изнасяли вътрешна информация към престъпници.
„За момента вече са постъпили 4 разследващи полицаи и няколко оперативни работници”, каза още Веселин Вучков. Работещите в спецзвеното ще бъдат назначавани само със заповед на вътрешния министър. Ако резултатите им са добри, на петмесечие ще получават финансов бонус, който ще е малко по-висок, отколкото на останалите служители в системата на МВР.
Попълването на щатните бройки е един от четирите приоритета на вътрешното министерство, които ще бъдат изпълнени до края на годината. Те са изготвени във връзка с доклада на Европейската комисия от юли, в който са заложени препоръки по политическата и техническата част в МВР. Сред приоритетите ще бъдат интензивно обучение на полицаите, насочено към разследване на сложни финансови престъпления и реформа в Криминална полиция.
Вчера стана ясно, че полицията у нас има нужда от още 3000 служители, които заедно с наличните дознатели да поемат разследванията по 200 000 случая годишно.
„В момента разполагаме с 2000 разследващи полицаи, още 4000 униформени и оперативни работници минаха обучителен курс и също могат да изпълняват неотложни следствени действия като разпит и оглед”, коментира заместник-министър Вучков.
Според него преди година в МВР е съществувала абсурдна ситуация при която само наличните 2000 дознатели са можели да разпитват жертва на обир или кражба например. Освен нея през 2009 година на ръководството на министерството се наложило да поправи още едно сериозно недомислие при подбора на разследващи полицаи.
В периода 2006-2008 г. всеки висшист, в това число и инженери, е можело да бъде назначен за дознател. „Ние поправихме това, като новото изискване е или да бъдат юристи, или да са завършили бакалавърски курс в Академията на МВР”, обясни Вучков.