Зам.-кметът по транспорт на София Любомир Христов е завел дело за клевета срещу бившия общински съветник и настоящ депутат от БСП Георги Кадиев за изказване по случая с погрешно изчислената лихва по договор на Столичната община с частния превозвач "Карат-С" от края на 2012 г.
Исканото обезщетение е 1000 лева, пише в исковата молба на Христов, изпратена до медиите в неделя от Кадиев. Според зам.-кмета социалистът го обвинил в престъпления, за които няма доказателства, и е посочил неверни твърдения. В блога си Кадиев е публикувал изявление, цитирано и в някои вестници и онлайн издания, през ноември 2012 г. със заглавие: "Любомир Христов е прескочил директора на Центъра за градска мобилност и е поискал да нагодят лихвите към "Карат-С" с около 3 200 000 лева".
В исковата си молба с дата 11 декември 2012 г. Христов пише още, че са прескочени пределите да се изразява мнение, с което е злепоставено името и авторитета му в публичното пространство. Приложени са линкове към материала в блога на Кадиев и препечатаните варианти в няколко издания. На делото ще бъдат извикани двама свидетели, които да отговорят: "Как се отрази на психическото и емоционалното състояние на ищеца изнесените в публичното пространство обвинения на ответника Георги Кадиев във връзка с определянето на лихвата на "Карат-С" АД?".
"Христов ме съди за своята грешка, за това, че той и Барбалов внесоха доклад, който щеше да задължи софиянци да платят на "Карат-С" 13 млн. лева - като от тях 2,6 млн лв бяха "грешно изчислени" лихви", коментира Кадиев в съобщение до медиите. Според него целта е да изглежда, че "виновен е не този, който внесе ощетяващия доклад, а този, който разкри злоупотребата", пише "Дневник".
През октомври 2012 г. избухна скандалът с предложението на заместниците на кмета Йорданка Фандъкова по транспорта Любомир Христов и по бюджет и финанси Дончо Барбалов. Те внесоха доклад в Столичния общински съвет за прекратяване на договора между "Център за градска мобилност" и "Карат-С" за 16 линии от градския транспорт, както и изплащането на лихви. След това Георги Кадиев изнесе документи, че заложената лихва ощетява общината и докладът беше оттеглен. Така за малко местната управа щеше да плати на частния превозвач 3.2 млн. лева лихва вместо 600 хил. лева.
Последва проверка, която установи, че виновен е тогавашният директор на общинското дружество Николай Костов, който беше отстранен. Фандъкова наказа с последно предупреждение за уволнение двамата си заместници. Договорът продължава да не е прекратен. От есента дружеството има и временно управляващ петчленен борд, избран до провеждането на конкурс, но той все още не е обявен.