Сотир Цацаров е новият главен прокурор на Република България

share

Председателят на Пловдивския окръжен съд Сотир Цацаров е новият главен прокурор на Република България. Висшият съдебен съвет го избра след гласуване по електронен път. Вотът бе обявен от министърът на правосъдието Диана Ковачева.

За Цацаров, който беше първият кандидат за поста, гласуваха 18 от членовете на ВСС, трима бяха против и трима се въздържаха. Така гласуване за останалите двама кандидати не се проведе. С това процедурата по избор на главен прокурор приключи. Припомняме, че новият главен прокурор трябваше да получи гласовете на най-малко 17 от членовете на ВСС.

След като станаха ясни резултатите от вота, Цацаров благодари на колегите, които са гласували за него. Той заяви, че първото, което ще направи, е да започне да гради екип от съмишленици-истински професионалисти.

Чувствам се като човек, който не е приемал правилата за избор на главен прокурор. Това беше оспорван избор, каза избраният за  главен прокурор Сотир Цацаров. Той допълни, че не се смущава от случилото се.  Сотир Цацаров каза, че не вижда нищо нередно в това, че е чел делото на Мирослава Тодорова срещу Цветан Цветанов, преди да е разпределено. Попитан дали би се срамувал, ако се окаже, че изборът му е бил  проведен по опорочена процедура, Цацаров отговори с въпроса:  "Ако процедурата се окаже опорочена, смятате ли, че няма да се  почувствам засрамен от държавата, в която живея?" Борислав Сарафов заяви, че трябва да премисли всичко днес и тогава би  могъл да отговори на въпроса дали ако има възможност, би оспорвал днешният избор. Изборът не е реализиран от мен, за да убеждавам аз Брюксел, посочи Цацаров.

Не може плащане за община Пловдив да го представиш като плащане за община Марица, отговори той на въпрос – ще си даде ли отвод по повод спорните имотно сделки, осъществени от съпругата му. Сделките, които са осъществени, са сделки в различни общини – няма как такса, платена за община Пловдив, да бъде представена като такса, платена за община Марица, каза Цацаров.  Не съм участвал в тези сделки, не съм плащал такса, не съм виждал продавачите по тези сделки, нямам никакво отношение към механизма на осъществяването им, но е невъзможно такса, която е за сделка в община Пловдив, да бъде представена за община Марица, каза Цацаров.  Представил съм документи, че жена ми няма задължения към община Марица и към община Пловдив, добави той.

Изслушването на тримата кандидати - Сотир Цацаров, зам.-главния прокурор Галина Тонева и ръководителя на Апелативната специализирана прокуратура Борислав Борислав Сарафов, продължи 9 часа. Тримата претенденти за поста представиха сходни концепции, но към тях имаше голям брой отправени въпроси от граждански организации и от членове на съвета.

Изборът на нов ръководител на държавното обвинение е първият голям тест за новия състав на ВСС. Една от препоръките в юлския доклад на Еврокомисията за напредъка на България за реформа в съдебната система беше свързана именно с него: "Да се гарантира, че изборът на главен прокурор е пример за прозрачен и състезателен процес, основан на критерии за професионална етика и ефективност".

Европейската комисия вече предупреди, че ще следи много отблизо предстоящия избор на главен прокурор. Говорителят на комисията Марк Грей определи два ключови въпроса - спазването на най-високите стандарти за професионализъм и почтеност и тайната на вота.

Изборът бе проведен по-рано от необходимото, тъй като досегашният главен прокурор - Борис Велчев, беше назначен от президента  Росен Плевнелиев за съдия в Конституционния съд. След като Борис Велчев положи клетва като конституционен съдия, ръководителят  на националното следствие Бойко Найденов беше избран за изпълняващ длъжността главен прокурор. За първи път за главен прокурор не се гласува с бюлетини, а електронно. Според действащите норми кандидатът се счита за избран, когато има подкрепата на 17 от присъстващите членове на Висшия съдебен съвет. В състава му са 25 души. Министърът на правосъдието, който председателства заседанията, е без право на глас.  Законодателството дава право на главния прокурор с изтичащ  мандат да участва в избора, но не и на изпълняващия длъжността. Затова във вота днес участваха 24 човека.

Главният прокурор се назначава и освобождава от президента с указ, който държавният глава може да откаже да подпише само  веднъж. Мандатът на главния прокурор е седем години и не може да бъде повторен. Главният прокурор оглавява прокуратурата и всички  ръководители на прокуратури са му подчинени. В своята работа  той се подпомага от петима заместник-главни прокурори - четирима при Върховна касационна прокуратура и Върховната административна прокуратура, и от директора на Националната  следствена служба, който е и заместник на главния прокурор по разследването.

Водещи новини

Още новини