Има реална опасност хора с увреждания, които нямат удостоверение от лекарска комисия, да бъдат лишени от избирателни права.
Това каза Михаил Миков от Коалиция за България при обсъждане на промените в Изборния кодекс.
Ние, в искането до Конституционния съд, не оспорихме тези текстове досега, заяви Миков и се закани отново да сезират Конституционния съд и то на основание противоречие с приета Конвенция за правата на хората с увреждания на ООН.
„За да упражнят активното си избирателно право, те трябва да представят удостоверения от лекарска комисия. В тази дискусия имаше едно леко отстъпление от страна на мнозинството, като се прие, че по изключение, избирателната комисия може да допусне лице, което не представи съответния документ от лекарска комисия. В България има около 700 хил. души с такива удостоверения. Тези документи се издават единствено и само, за да удостоверят нетрудоспособност”, посочи Миков.
По думите му - те по никой начин не могат да имат пряко отношение с възможността на човек да упражни избирателното си право, с или без придружител.
„Възможни са няколко хипотези – едната хипотеза е лицето да има такива увреждания на зрението или на опорно-двигателния апарат, които да не позволяват да прочете, да види или да отрази гласа си и то по никой начин да не си е извадило удостоверение от лекарската комисия. Абсурдно е да се мисли, че едно лице трябва да участва в изборите, като преди това трябва да отиде да си извади удостоверение от лекарска комисия”, посочи той.
Според Миков някой недобросъвестен участник в изборния процес, би могъл да извади списъците на тези лица и да ги принуди те да гласуват с придружител.
Има Конвенция за правата на хората с увреждания, посочи Миков. Конвенцията задължава равноправното участие на хората с увреждания в изборния процес – да избират и да бъдат избирани.
Според Миков подвижната изборна секция не означава, че лицето не трябва да гласува пак с придружител.