Плевнелиев: Гордея се, че България е консервативна и стабилна държава

share

Не бива да правим разлика между държавните и частните инвестиции, когато става дума за толкова благородна кауза, и бих искал да видя повече частни фондации и инициативи в полза на българите в чужбина. Това коментира пред журналисти във Варна президентът Росен Плевнелиев. В Морската столица държавният глава откри петото издание на Есенния семинар за българи в чужбина, организиран от Фондация „Българска памет”.

Президентът припомни един от своите десет основни приоритета - отстояването на интересите на българите извън пределите на страната и пълноценният диалог с тях. „Има голяма промяна в последните десет години и българите зад граница са все по-успешни, интегрирани и с по-голямо самочувствие и това се отразява и върху страната ни”, каза президентът в приветствието си към участниците във форума.

България е един от лидерите в новата фаза на интеграция в Европа и една от най-проевропейски настроените нации, подчерта още Росен Плевнелиев. Той припомни, че над 80 на сто от българите подкрепят Европа и европейската интеграция, а през следващите 10 години в България ще бъдат инвестирани над 15 млрд. евро само от Европейската общност и още около 20-25 млрд. евро от държавата. „С тези източници на финансиране ние ще имаме една съвсем друга България - подредена, модерна и преуспяваща”, прогнозира държавният глава.

Президентът Плевнелиев подчерта, че в условията на икономическа криза консервативните нации, сред които е България, имат големи шансове. „България е добър съсед и е стабилна държава, в която младите хора са сред малкото, които имат преимуществото да не бъдат обременени с дългове и имат възможност да финансират бъдещето си. Затова се гордея, че България е една консервативна и стабилна държава, без дългове”, каза още президентът.

Росен Плевнелиев открои възможностите за реализация на младите хора в България и даде висока оценка за работата на организаторите на семинара.

Държавният глава подчерта, че Стратегията за българите в чужбина вече е готова и тя ще бъде приета след представянето й на срещата на българските общности зад граница, която ще се проведе в Брюксел на 7 и 8 ноември под негов патронаж. Той добави, че в Народното събрание вече е внесен законопроектът за българските общности, който ще регламентира статута на сънародниците ни в чужбина, а в подкрепа на документа са получени над 500 писма. Президентът посочи още, че през 2012 г. са осигурени най-много средства за съботно-неделните училища зад граница – над 5 млн. лева. Увеличени са и стипендиите за студентите от българските общности, които продължават образованието си в български висши училища. Росен Плевнелиев увери, че държавата ще продължи да работи по създаването на мерки, които да насърчат възможността за по-лесен достъп до висше образование на сънародниците ни в чужбина.

Есенният семинар за българи в чужбина е културно-образователна инициатива за европейска интеграция на млади сънародници от историческата диаспора в Украйна, Молдова, Сърбия и Македония. По проекта до момента близо две хиляди български младежи от общностите ни зад граница са имали възможност да опознаят културата и актуалното настояще на България, както и възможностите за образователна квалификация и професионална реализация, които дава европейското членство на страната ни. Инициативата се провежда от есента на 2007 г. в подкрепа на общата държавна политика към българите в чужбина.

Водещи новини

Още новини