Президентът Росен Плевнелиев заяви, че подкрепя електронното гласуване, но изрази съмнение, че ще има готовност то да бъде въведено за референдума, свързан с АЕЦ "Белене".
"Това е много добра идея, но дали сме готови - на този въпрос трябва да отговори изпълнителната власт. Много ще се радвам, ако имаме такава готовност, лично аз се съмнявам, че ще имаме готовност толкова скоро, но си го пожелавам, подкрепям го от все сърце и искам да стане", каза президентът.
По думите му, хората в България е крайно време да разберат за какво се харчат милиардите в енергетиката, на база на какви калкулации и какви решения. Според Плевнелиев, има златен шанс с дебата в парламента и подготовката на референдума да се покаже цялата истина за българската енергетика.
„Ако това бъде направено, ще върне хората обратно към държавата, защото те ще видят честни политици, които казват: "ето това се случва в последните 20 години и оттук нататък в следващите десет години смятаме да направим това, това и това", каза Плевнелиев, цитиран от БТВ.
Попитан дали не се опасява, че дебатът ще се превърне в предизборна кампания, Плевнелиев коментира, че сме в предизборна кампания и много зависи от политическите партии как ще направят референдума и дебата.
Ако бях на тяхно място, нямаше да играя играта такава, както досега сме я играли - политическо противопоставяне този срещу онзи. Енергетиката трябва да ни обединява, цената в енергетиката я плаща следващото поколение на България. Ако политиците искат българите да гласуват за тях, само ще спечелят, ако направят истински дебат в парламента, а не политизират темата, заяви президентът.
Плевнелиев допълни, че така ще се мотивират и много повече българи да гласуват.
Президентът коментира темата, след като откри високотехнологичен завод за комуникационни мрежи на швейцарска компания в София.
В момента броят на инвестициите спрямо 2011 г. вече е два пъти по-голям и тяхната структура е изключително обнадеждаваща, съобщи Плевнелиев. Само 15% от 1 милиард, който ще имаме през тази година за инвестиции, е в МОЛ-ове и апартаменти.
Аз съм голям оптимист. Магистралите не са просто самоцел. Те не са, за да полагаме асфалт и да усвояваме еврофондове. Магистралите са част от по-добрата бизнес среда. По тях трябва да се движи нещо, а най-добре е да се движат стоки. Най-добре е по магистралите да има и фабрики, отбеляза президентът. И определи като знаково откирването на фабриката в София.
"Международните инвеститори и пазарите вярват на България, защото е стабилна, защото сама, със собствени средства, върши нещо и то не е просто само да строи магистрали, и то не е просто само да говорим за нашата стабилност”, допълни Плевнелиев. По думите му, създаваме по-добра бизнес среда.