Депутатите приеха на второ четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата. Вносители са Министерски съвет и председателят на Комисията по правни въпроси в Народното събрание и депутат от ГЕРБ-СДС Анна Александрова. И двата проекта целят да приведат българското законодателство в съответствие с правото на Европейския съюз.
В дебатите не взеха участието парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС, БСП и ИТН, а изцяло изказванията преминаха под диктовката на народните представители от "Възраждане". Първо Цвета Рангелова изрази опасение от сиви практики и злоупотреба със средства относно получаването на хонорари от страна на адвокатите. Адвокат Петър Петров видя два проблема в законопроекта - да се заплаща на фирми, за да може адвокатът да ги използва в рекламните си съобщения, че съответните фирми са му клиенти, както и да се прави сравнение между адвокати в рекламни съобщения. Не е редно да се допуска правене са сравнения по обективни характеристики между адвокатите, посочи още адвокат Петър Петров.
Четирима министри от служебния кабинет на Димитър Главчев - 2 попариха парламентарната група на "БСП за България" за поискано от тях изслушване в Народното събрание. Те трябваше да дадат повече яснота относно затрудненията за преминаване заради интензивния трафик през границите на Гърция, Турция, Сърбия и Румъния.
За поисканото изслушване съобщи от трибуната на Партийния дом председателят на 50-то Народно събрание Рая Назарян.
И четиримата министри - министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, министърът на вътрешните работи Атанас Илков, финансовият министър Людмила Петкова и министърът на регионалното развитие - Виолета Коритарова са декларирали неотложни ангажименти в периода 11-13 септември 2024 г.
"Възраждане" също бяха разочаровани в искано от тях изслушване на вътрешния министър Атанас Илков за случай, свързан с педофилия.
Председателят на парламентарната група на БСП за България Борислав Гуцанов настоя да отпадне точка втора от седмичната програма - Проект на решение за изменение на Решение за възлагане на министъра на енергетиката да проведе преговори с министъра на енергетиката на Украйна или негов представител с цел продажба на оборудване, предназначено за Проекта АЕЦ "Белене". Очаквано предложението на Гуцанов не мина - народните представители гласуваха с 65 гласа "За", 103 гласа "против" и 10 гласа "въздържали се".
С поредица от процедурни предложения отпадна и точка пета от дневния ред - Първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда.
Със 180 дни беше удължен срокът за преговори с Украйна за продажбата на оборудването, предназначено за проекта АЕЦ „Белене".
Това решиха депутатите с приемане на проекторешение, предложено от ГЕРБ, начело с шефа на енергийната комисия Делян Добрев.
"За" гласуваха ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС. Против бяха от "Възраждане", БСП и 14 души от вече т.нар. нечленуващи е парламентарни групи. ИТН пък гласуваха "Въздържал се".
След приключване на преговорите се предвижда министърът на енергетиката да представи доклад до Народното събрание за взимане на решение за продажба на оборудването.
Държавен фонд “Земеделие” вече ще има право да задържа до 25% от сумите, получени в резултат на намаленията и изключванията, които да разпределя за държавни помощи. Това реши единодушно парламентът, приемайки напърво четене промени в Закона за подпомагане на земеделските производители.
Уточняват се сроковете за давност, които се прилагат при издаването на решение за налагане на финансова корекция и акт за установяване на публично държавно вземане.
Прецизира се от кой момент административните актове се считат за връчени.
Уточнен е моментът, от който земеделските стопани се смятат за активни при кандидатстване за директни плащания, предвиждат още поправките в закона.
Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за личната помощ, с които се разширява кръгът на ползвателите на лична помощ. Законопроектът е внесен от Костадин Костадинов и група народни представители от „Възраждане“ и бе подкрепен с 98 гласа „за“, без „против" и 23 - „въздържал се“.
В доклада на Комисията по труда и социалната политика се посочва, че с предлаганата промяна се разширява кръгът на ползвателите на лична помощ с лица, които още нямат решение на Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК), но са с влошено здравословно състояние и имат нужда от чужда помощ, определено на база на етапна епикриза от лекуващ лекар.
Следващата промяна предвижда увеличаване на асистентската подкрепа с до 72 часа за почивни и празнични дни за хората с четвърта степен на зависимост от интензивна подкрепа чрез назначаване на втори личен асистент. Предлага се добавката за чужда помощ от Кодекса за социално осигуряване на лицата от четвърта група да не се превежда на Агенцията за социално подпомагане след назначаването на личен асистент, както и ползвателите да не дават писмено съгласие за това, кумулативно лицата да получават социална пенсия за инвалидност, добавка за чужда помощ и да ползват личен асистент.