Надежда Йорданова: Конституционният съд днес блокира възможността за реформа на съдебната власт

Getty Images
share

Конституционният съд днес блокира възможността за реформа на съдебната власт, която да въведе възможно най-високи гаранции за независим съд, отчетна прокуратура и да ограничи властта на главния прокурор. С това решение се задълбочава кризата в страната, породена от липсата на справедливост. Това написа Надежда Йорданова, депутат от ПГ на "Продължаваме промяната - Демократична България" в профила си във Фейсбук. Йорданова е един от вносителите на последните изменения в Конституцията, приети в края на миналата година и обявени за противоконституционни с решение на Конституционния съд от днес. 

Според Йорданова в мотивите на решението се защитава тезата, че пирамидалната структура на прокуратурата и властта на главния прокурор върху всички прокурори са гаранции срещу злоупотребата с власт. "Ежедневните примери сочат точно обратното. В анкетните комисии в Народното събрание за Нотариуса и "Осемте джуджета" чухме как мрежите за нерегламентирано влияние върху прокуратурата и съда създават каста от недосегаеми. С това решение Конституционният съд за пореден път отказа да излезе от капана, поставен в Решение № 3 от 2003 г., с което присвои власт, дописвайки Конституцията. Предпочете да остави всевластието и безотчетността на главния прокурор, вместо да затвърди гаранциите за истински независим съд", посочва Йорданова.

Конституционният съд обяви решението си за основния закон

Това Решение ще има сериозни последици за правовия ред в България - чадърите и зависимостите в прокуратурата ще продължават да подклаждат чувството за несправедливост в българското общество. Ще продължим да се борим за изграждане на институциите на правовата държава, които осигуряват справедливост за гражданите и могат да дадат истински отговор на злоупотребата с власт, заявява депутатът.  

 

 

Водещи новини

Още новини