Столичният общински съвет (СОС) прие доклад относно определяне на нови минимални условия и изисквания за сключване на договор за организиране на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки и отпадъчни материали: хартия и картон, метали, пластмаси и стъкло от домакинствата, административните, социалните и обществените сгради, заведенията за обществено хранене, търговските обекти и обектите за отдих, забавления и туризъм на територията на Столична община.
Докладът, внесен от заместник кметът по екология Надежда Бобчева беше приет с 29 гласа "за", осем общински съветници гласуваха "против", а 19 се въздържаха. Заместник кметът даде брифинг заедно с общински съветници от групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София") (ПП-ДБ-СС) като посочи, че София ще има повече контейнери и ще се уеднакви системата за рециклиране, предаде БТА. Това е една стъпка в правилната посока, каза още Бобчева.
Тя обясни, че след приемането на доклада предстои обявяването на процедура за обществена поръчка, в която ще бъдат заложени приетите нови минимални изисквания. Това ще позволи да завишим броя на контейнерите и да увеличим достъпа на всеки един гражданин, добави Бобчева. Заместник кметът изрази надежда, че този процес ще приключи до края на годината.
Общинският съветник от ПП-ДБ-СС Пламена Терзийска обясни, че има пет основни промени, които столичани ще усетят – повече контейнери в целия град, уеднаквена система за рециклиране с три контейнера, по-голям отвор за изхвърляне на кашони, информационни кампании и спестени средства за столичани.
С разлика от един глас СОС подкрепи доклада за усъвършенстване на минималните изисквания за подписване на договори с организациите за оползотворяване на опаковки, заяви на брифинг Лорита Радева, общински съветник от групата на ГЕРБ - СДС и председател на постоянната комисия по околна среда към СОС.
По думите ѝ в рамките на предварителната дискусия от ГЕРБ са положили редица усилия, за да докажат, че този процес се осъществява на тъмно, с изолиране на общински съветници, на неправителствения сектор и на организациите по оползотворяване, по консултиране и подготовка на тези изменения, в нарушение на специално издадена за целта заповед на кмета от 27 март 2024 г.
Смятаме, че ако към този доклад бяха приложени всички необходими анализи, резултати от обследвания и всички други данни, които изискахме в процеса на обсъждането на доклада, това би позволило на всички да продължим този процес в сътрудничество, в диалог и да подкрепим онези политики, които сме създали по тази работа, която сме стартирали още през 2011 г. За съжаление това не се случи, заяви Лорита Радева.
Нейният колега Антон Хекимян се обърна към групата на ПП-ДБ-СС и каза, че „това е тяхната пирова победа за нещо, което са направили на тъмно, с един хвърлен доклад от пет страници, който ние трябваше да подкрепим като гумен печат“. Той изрази притеснение, че заинтересованите организации също не са поканени, за да изразят своето становище, а те казват, че са нарушени закони и наредби. Хекимян предположи, че приетото днес от СОС решение може да се окаже противозаконно и да падне в съда.