Конституционалистът проф. Киров: Това е гротеска, тук трябва психиатри да коментират

Нова телевизия
share

Гласуването на оттеглянето на кандидатурата за премиер на Мария Габриел е напълно излишна процедура. Тя бе наложена в предишен казус, когато лице, посочено от ИТН – Пламен Николов, се оказа в същата тази ситуация, в която Габриел е в момента. Решението на НС ще констатира просто това, че тя се отказва. Това коментира конституционалистът проф. Пламен Киров в ефира на Нова телевизия.

Всичко по темата:
Скандалите в политиката, краят на 49-то НС и служебният кабинет 907

„Не може някой да вземе мандата и да го даде на друг. Представяте ли си представител на ПП-ДБ да иде, да вземе със себе си Мария Габриел и да ѝ даде мандата? При всичко, което се случи, и при тези грозни думи, които трябваше да изтърпи. Това е гротеска, тук трябва психиатри да коментират”, категоричен е той.

Той обясни още: „Трябва парламентарната група да посочи лице, на което президентът връчва персонален проучвателен мандат – това ще е лицето, което ще бъде премиер в проектокабинета.”

Политолог: Всяко забавяне в парламентарната рулетка ще затрудни избори 2 в 1

„Сред възможностите за избор на служебен премиер има отговорни хора, няма как всички да откажат, ако се стигне до необходимост за съставяне на служебен кабинет. Ако откажат пък, ще има конституционна криза. Тогава има правителство в оставка, което обаче не може да организира провеждането на изборите”, допълни още проф. Киров.

Според него вече се водят някакви разговори за евентуален служебен кабинет.

„Отиваме към избори. Беше ясно още отдавна. Ако имаше воля за съгласие, щеше да се подпише коалиционно споразумение. 10-15 дни бяха достатъчни, а и всички знаеха кога настъпва моментът на ротацията, така че имаха време да изчистят всички търкания и да се договорят. Търси се как да се прехвърли вината на опонента за това, че отиваме на избори”, каза още той.

По думите му поведението на президента Румен Радев е по-скоро добронамерено: „Ще иска да излезе от тази ситуация, в която попада не по свое желание.”

„Ясно е, че евроизборите не се славят с голяма избирателна активност. Ако изборите са 2 в 1, поне ще има по-голям интерес към тях”, каза още той.

Всичко по темата:
Скандалите в политиката, краят на 49-то НС и служебният кабинет 907

Водещи новини

Още новини