Мария Габриел върна на президента Румен Радев изпълнен мандата за съставяне на правителство.
"За последните 9 месеца показах, че мога да отстоявам интересите на България, че не работя лично за себе си, нито за партията, която представлявам. Преди 9 месеца България имаше нужда от стабилност и в името на това ние отстъпихме мандата в името на националния интерес. През цялото време показах ясно с какво няма да направя компромис. Няма да направя компромис с това водещи за мен да бъдат Конституцията, върховенството на закона и правото, най-добрите демократични практики: публичност и прозрачност. В този контекст, за мен водещи принципи ще продължат да бъдат доверието и диалогът. Работиш с екип, в който имаш доверие. Диалог - когато преговаряш, когато искаш държавата да върви напред, това става с диалог", заяви тя, подчертавайки, че институциите и законите трябва да се уважават, а не да служат за "нечия илюзорна представа за управление" или "илюзорна представа за независима съдебна система".
Снимка: Булфото
"През последните 9 месеца се видя, че направените реформи бяха направени с подкрепата на ПГ на ГЕРБ-СДС. В този контекст смятам за съвсем логично нашето искане да има правителство на споделена отговорност с равнопоставени партньори. Осъзнавам колко важно за България е да има стабилно правителство, за да завършим ключови приоритети за страната: Шенген, еврозоната, работата за доходите на хората, за това нашите деца да мечтаят и растат в България", каза още Габриел.
По-долу можете да видите имената на министрите, които предлагат от ГЕРБ-СДС. Те ще бъдат гласувани в парламента. Радев ще издаде указа още днес, с което предложението на Габриел ще бъде изпратено в Народното събрание, където депутатите финално ще решат дали ще подкрепят, или не предложения състав на Министерски съвет.
Списъкът почти изцяло съвпада с неофициално разпространения преди ден. Габриел все пак предложи енергетиката и отбраната да бъдат поети от ГЕРБ - нещо, с което ПП-Дб не бяха съгласни. За отбраната е номиниран Христо Гаджев, а за енергетиката - Жечо Станков. Промяна в последния момент има по отношение на предложеното име за министър на електронното управление.
Мария Габриел - премиер и министър на външните работи;
Николай Денков - вицепремиер по европейските въпроси;
Асен Василев - министър на финансите;
Калин Стоянов - министър на вътрешните работи;
Андрей Цеков - министър на регионалното развитие и благоустройство;
Иванка Шалапатова - министър на труда и социалната политика;
Христо Гаджев - министър на отбраната;
Атанас Славов - министър на правосъдието;
Галин Цоков - министър на образованието и науката;
Катя Панева - министър на здравеопазването;
Кръстьо Кръстев - министър на културата;
Ивелина Василева - министър на околната среда и водите;
Кирил Вътев - министър на земеделието и храните;
Росен Желязков - министър на иновациите и растежа;
Жечо Станков - министър на енергетиката;
Богдан Богданов - министър икономиката и индустрията;
Георги Гвоздейков - министър на транспорта и съобщенията;
Валентин Мундров - министър на електронното управление;
Зарица Динкова - министър на туризма;
Димитър Илиев - министър на младежта и спорта.