Приеха на второ четене изменения в Закона за насърчаване на заетостта, свързани с подаване на документи по електронен път

Bulphoto (архив)
share

Депутатите приеха на второ четене изменения в Закона за насърчаване на заетостта, свързани с подаване на документи по електронен път, внесен от Атанас Атанасов и група народни представители. 

В приетите промените се посочва, че Агенцията по заетостта (АЗ) ще води и поддържа единен електронен централизиран Регистър на физическите и юридически лица, осъществяващи посредническа дейност и/или осигуряващи временна работа. В регистъра ще се вписват данни, обстоятелства и документи, и ще съдържа публична част, достъпът до която ще бъде безплатен. 

Парламентът гласува чрез информационната система, с която ще се води регистърът, АЗ да предоставя възможност за осъществяване по електронен път на подаването на заявления за регистрация и приложенията към тях от хората, които имат право да предоставят посреднически услуги по заетостта, съгласно българското законодателство и законодателството на други държави, и от предприятията, които осигуряват временна работа. Ще има възможност за подаване на заявления за изменение или допълнение на вида на предоставяните посреднически услуги по електронен път. В приетите предложения е в дигитален вариант да бъде и връчването на актове, с които се отказва регистрацията за извършване на посредническа дейност по наемане на работа.

При дистанционна работа служителят не е длъжен да отговаря на работодателя си, когато е в междудневна или седмична почивка

Станислав Богдански „Има такъв народ“ (ИТН) посочи, че не подкрепя предоставянето на услугите на хартиен носител да бъде заличено. Според него по този начин се задължава обществото да използва само електронния вариант на услугата, но хората още не са готови за такъв вид реформи. Възможно е да се получи така, че ползвател на услуги да отиде в Агенцията по заетостта и да бъде отпратен оттам, да му бъде казано „тази услуга се предоставя само по електронен път“, допълни той. 

Георги Гьоков „БСП за България“ обясни, че мотивите на Богдански за запазване на писмения режим за регистрация са приемливи, но в същото време обезсмислят основното предложение на вносителите. Той уточни, че би се съгласил с предложението, ако в него имаше някакъв срок за паралелно ползване на хартиения носител. Изцяло електронното обслужване ще бъде по-ефективно, посочи още Гьоков.

Водещи новини

Още новини