Проблемът с въздуха в Русе е комплексен. Нас ни тревожи особено много високото ниво на фини прахови частици, което се дължи както на разкопаването на града за ремонта на водопроводните инсталации, а също така и отоплението през зимата на твърдо гориво, транспорта и индустрията. Това заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов в ефира на бТВ.
По думите му санкциите работят: „Сега повишихме санкциите с решение на МС, които се вдигат между 50 и 100 процента. Непрекъснато се налагат глоби и на предприятията, и на местната власт.”
За инсинератора в Гюргево министърът заяви: „Няколко пъти съм говорил с румънския си колега, знае настроенията в Русе какви са. Върнали сме два негативни доклада относно инсинератора.”
За замърсяването в Разград министърът заяви: „Предприехме необичаен подход – не само да наблюдаваме отделни замърсители, а да направим комплексна проверка на околната среда. Съсредоточихме се върху водата, защото е и източник на миризми, а също така е и източник на информация дали има нещо сериозно в региона. И действително има – изливат се азотни съединения и други. За момента няма индикации да влизат в почвите.”
„Миризмите в Разград изчезнаха след проверките. Не е начинът обаче непрекъснато да си проверяващ, особено като министър и зам.-министър. Не бива контролът да бъде непрестанен, самите предприятия трябва да поемат ангажимент”, допълни още той.
Той е категоричен, че качеството на въздуха и водите в България се подобрява, но не с бърз темп.
За проблема с боклука на София, той подчерта: „Не мога да твърдя, че 90% от боклука в София е заравян. Проблем с боклука има и в София, и в цялата страна. Местните управления в цялата страна трябва по-сериозно да се отнесат към отпадъците. По отношение на София – заводът за отпадъци трябва да бъде модернизиран и да бъде управляван по-стриктно.”
„Надали нещо съществено ще се промени след ротацията. Не съм се замислял за това дали ще бъда сменен. Гледам си работата и гледам повече да се свърши”, допълни още Попов.