Соломон Паси: Не е непостижимо да имаме наш Илон Мъск

Булфото, архив
share

Все едно дали в дипломацията, в друг държавен или в частен сектор, приоритетът трябва да е въображението. То е най-дефицитната "стока" на националния ни политически терен, а липсата на въображение в държавата води до липса на мечти у децата и следващите поколения. Така че, "Въображението, гражданино!". Това казва в интервю за "24 часа" бившият министър на външните работи Соломон Паси.

"Въображение ни трябва основно в две усилия: да разберем света и да го поправим. В дипломацията, за разлика от физиката, огромно значение имат психологията и интересът (и твоят, и на отсрещната страна). А включим ли психологията и интереса в уравнението, въображението се превръща в атомен двигател. Препоръчвам на читателите разните анекдоти за изобретателността на Хенри Кисинджър, които най-добре ще отговорят на въпроса ви", казва той в отговор на питането: Алберт Айнщайн казва за въображението, че е по-важно от знанието. "Защото знанието е ограничено, докато въображението обхваща целия свят, стимулирайки прогреса, раждайки еволюцията." Как въображението би ни помогнало в дипломацията?

На въпрос може ли въображението да ни помогне в постановката на национални приоритети, Паси отговаря: "Тук не е нужно да измисляме топлата вода. Според легендата, националният ни интерес е формулиран още от хан Кубрат: "Съединението прави силата" - пише го над входа на парламента. Остава само да уточним - съединение с кого? Е, отговорът, който Атлантическия клуб даде още през 1990 г., е "Съединение с доброто срещу злото". В политиката, при всичките си недостатъци, демокрацията е доброто. А при всичките си козметични и културни камуфлажи диктатурата е злото. Несложният извод е "Съединение с демокрациите срещу диктатурите" е националният интерес на добрите. Членствата ни в НАТО и ЕС правят този избор съвсем лесен. Левски го е казал по-ясно - че като освободи България, ще отиде да освобождава други народи. Но едно предупреждение: не си мислете, че сте с доброто, ако сте неутрални в неговия конфликт със злото. Защото, пак според Айнщайн, злото няма нужда от друго освен от бездействието на доброто".

Соломон Паси иска да види поправка в Конституцията, свързана с членството ни в ЕС и НАТО

Според него е необходимо "да избираме правителства не от въображаеми мечтатели, а от мечтатели с въображение".

Паси отговаря и на въпроса как трябва да променим образованието, за да имаме един ден наш голям мечтател като Илон Мъск или Бил Гейтс. "Това не би била непостижима задача за правителство с въображение: за начало да аутсорсва ученическото образование на National Geographic, Discovery и HistorySat, Science... Гарантирани са бързи и необратими резултати", смята той.

Водещи новини

Още новини