Парламентът ратифицира Изменение на Споразумението за финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост между ЕК и България

Булфото (архив)
share

Народното събрание прие на две четения Законопроект за ратифициране на Изменението на Споразумението за финансиране по Механизма за възстановяване и устойчивост между Европейската комисия и Република България. В доклада на Комисията по бюджет и финанси се посочва, че основната причина за споразумението е актуализацията на българското прехвърляне на средства (алокация) по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) вследствие на “по-добро от очакваното представяне на нашата икономика”, предаде БТА.

В доклада е уточнено, че е необходимо измененото споразумение да влезе в сила преди 31 декември 2023 г. “В противен случай Европейската комисия няма да може да поеме ангажимент да предостави на България 1 052 735 263 евро по ПВУ, които биха били безвъзвратно загубени за страната ни”. “Известно е, че подобни актуализации доведоха до намаление на ПВУ на 22 държави членки, сред които и България. От своя страна, това налага актуализация и на сумата във вече подписаното и ратифицирано през 2022 г. Споразумение за финансиране, което е правната база за изплащането на грантово финансиране от Европейската комисия към България”, се посочва още в доклада. И се подчертава, че конкретната ратификация не засяга съдържанието на ПВУ и неговите реформи или проекти.

"От ратифицирането на това споразумение зависи това дали България ще вземе 1 милиард 52 милиона 735 хиляди 263 евро по ПВУ. Срокът е 31 декември т.г.", напомни депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Венко Сабрутев. И призова предложението да бъде гласувано и на второ четене. "Аз мисля, че това е защита на националния интерес", посочи депутатът.

В хода на дебата от "Възраждане" изразиха възражения срещу практиката ратификации да се приемат на две четения.

„Възраждане” иска предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост

Водещи новини

Още новини