Със синдикатите по тема "Енергетика" беше обсъдена декларацията, която беше представена днес, и предложението на двата основни синдиката за подготовка и подписване на споразумение по темите, които най-много ги вълнуват. Това каза премиерът Николай Денков след среща в Министерски съвет с президента на КНСБ Пламен Димитров и президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов - представители на протестиращите миньори и енергетици, предаде репортер на Novini.bg.
Има няколко нюанса по това как могат да се реализират техните предложения, но това са по-скоро технически проблеми, които няма да могат да се реализират както е написано в декларацията, но можем да ги отразим в споразумението, за което се разбрахме, че ще работим и ще го подпишем до края на септември, заяви министър-председателят.
Ангажиментът, който чухме от премиера, е ключов за нас - до края на месеца в национално споразумение за справедлив преход детайлно да бъдат разписани ангажиментите на държавата към мините и към въглищните централи от днес до 2038 г. Това споразумение за нас е фундаментален въпрос. Търсим гаранция за него от парламента, каза Пламен Димитров.
Получихме конкретен ангажимент, че до 15 октомври ще бъде създадено държавно предприятие. То ще бъде финансирано регионално по Плана за възстановяване и устойчивост за Стара Загора, Перник и Кюстендил. Така, дори и един да остане без работа, ще може да бъде преназначен при същите условия на работа, от мините в това държавно предприятие. Това е единственият сигурен начин да гарантираме на миньорите, че няма да останат без работа във времето до 2038 година, добави Димитров.
Разбрахме се веднага да започне работа по Общия устройствен план на комплекса "Марица изток", защото този план е елемент от огромното напрежение и недоверие, които съществуват там, посочи Димитър Манолов.
В отговор на въпрос премиерът Денков отбеляза, че продължава работата по предоговарянето на Плана за възстановяване и устойчивост в сектор "Енергетика", което цели да удължи живота на въглищните ни ТЕЦ-ове и по-ефективно разпределение на парите за проекти.
От първия ден на работата на това правителството има екип, който работи по предоговарянето на Плана. Работата не е спирала. Много се радвам, че имаме соациални партньори, които са ангажирани с този процес. Това са най-важните ни партньори, които имаме днес, заяви министър-председателят, като добави, че е убеден, че социалните партньори могат да помогнат на управляващите да възстановят диалога с миньорите и енергетиците.
Националният протест е под надслов "За ясно и сигурно енергийно бъдеще на България!".
Националното шествие, организирано от Конфедерацията на независимите синдикати в България, Конфедерацията на труда "Подкрепа" в комплекса "Марица изток", Националната федерация на енергетиците към КНСБ, Националната синдикална федерация на енергетиците в България към КНСБ, Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ, Синдикалната миньорска федерация към КТ "Подкрепа", Федерация "Енергетика" към КТ "Подкрепа", събра близо 6000 миньори и енергетици от въгледобивния сектор в страната на площада пред храм-паметника "Александър Невски".
Шествието започна днес преди обяд от площада до храм-паметника "Св. Александър Невски", премина по ул. "Оборище", ул. "Г. С. Раковски", бул. "Цар Освободител" и бул. "Княз Александър Дондуков", като накрая протестиращите се събраха в карето между сградите на Народното събрание и Министерския съвет на бул. "Княз Александър Дондуков" 1. В протеста се включиха работници от целия въгледобивен сектор в България.
От КНСБ и КТ "Подкрепа" се опасяват от закриване на работни места - около 12 000 работни места в комплекса "Марица Изток" с тенденция след 2030 г. те да станат 15 000. Опасенията на КНСБ са, че ще бъдат застрашени индиректно до 100 000 работни места от сектора.