„Случаят с Вежди Рашидов е поредната принесена жертва за получаване на симпатиите на българите в навечерието на местните избори. Една зловеща история, която е видимия плод на примера, който получиха децата ни по време на прехода, се превърна в удобен инструмент за отклоняване на вниманието от съществените проблеми, които са на дневен ред и трябва да решават нашите политици", коментира д-р Зияд Ел Масри в рубриката си по „Дарик Югоизток“.
"От друга страна, стремежът за добро обществено представяне стана причина за предлагане на гласуване на абсурдни текстове в Закона, в които не почиват на статистически данни и липсва положителна информация за тяхната ефективност. Защото темата за насилието не е от вчера и тя в никакъв случай, според статистиката не касае само хората с интимни отношения, нито пък може да се насочи съм към жените – а децата, а мъжете, а изтезанието на животни, а насилието при зависимост – работодател към служител… Още повече, когато цяла България е свидетел на насилие самата пленарна зала на НС“, допълва той.
Той припомни и за ефекта от най-променяния Закон в България – този за движението по пътищата, който въпреки повишаването на наказанията не доведе до ефективно намаляване на войната по пътищата.
„И днес ние отново сме свидетели на същите кампанийни политически действия, които не почиват върху задълбочен анализ и положителен пример. Хората с видимо нездраво и агресивно поведение, ще ги изпратим за по-дълго в затвора, за да може агресията да се засили. Без да мислим, какво ще се случи, когато излезе навън. По-дълбокият въпрос е: Защо не се предложиха и гласуваха мерки, за да се намали рецидива на престъпленията? Може ли повишаването на присъдите да се нарече превенция, която ще доведе до намаляване на насилието и агресията? Затова приемам разграничаването от Вежди Рашидов, който до вчера от партията му приемаха с почести, като неискрена реакция“, каза още председателят на Българо-арабската бизнес асоциация и собственик на първата частна болница в България.
Според него, в момента важните проблеми в дневния ред на правителството не би трябвало да бъдат изборите наесен, а икономическата реалност, която българските граждани ще посрещнат след изборите, в навечерието на зимата.
„Ние можем всички хора да ги вкарваме за по няколко години в затвора, но кой ще работи за икономиката на страната. Плащаме на политиците за да вземат решения и още веднъж на затворниците, които вместо да работят ще стоят в затвора, а после ще стават по-опасни за обществото. Защото в България сме на завидни позиции по рецидив на престъпността. Имам друго предложение: Можем да вкараме корумпираните политици в затвора, а бизнесът ще поеме издръжката им, за да може спокойно да работи и икономиката на страната да се поизправи малко след всички тези кампании“, коментира още д-р Зияд Ел Масри.