България и Турция споделят обща отговорност за постигане на диверсификация на енергийните доставки не само за двете ни държави, но и за региона и Европа. Подписаното днес споразумение за достъп на България до турската газопреносна система и терминали е стъпка напред към повишаване на енергийната сигурност и израз на добросъседство и доверие. Това заяви президентът Румен Радев по време на среща на „Дондуков“ 2 с министъра на енергетиката и природните ресурси на Турция Фатих Дьонмез. В разговора участва и вицепрезидентът Илияна Йотова, съобщиха от президентския прессекретариат.
Посещението на министър Дьонмез в София е в продължение на договореното между българския държавен глава Румен Радев и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган последващо задълбочаване на двустранните отношения в сферата на енергетиката. Двамата президенти се срещнаха на 9 декември м. г.
Румен Радев отбеляза, че само три седмици след посещението си в Истанбул благодарение на общата политическа воля с президента Ердоган се е стигнало до днешното подписване на споразумение за достъп до терминалите и газопреносната мрежа на турската държавна енергийна компания. Румен Радев изтъкна интензивната работа на енергийните министерства на двете държави за финализиране на документа. „Това споразумение е историческо за нашите страни, защото за пръв път се дава възможност на чужда компания да получи достъп до газопреносната система и терминалите за втечнен газ на Турция“, заяви Румен Радев, като подчерта новите перспективи за сътрудничество, които документът предоставя.
На срещата беше откроено и значението на обединяването на усилията на България и Турция за внедряване на нови технологии, на възобновяеми източници на енергия, производство на зелена енергия и съвместния пренос на енергийни ресурси към Европа. Подобряване на свързаността на електропреносните системи на двете държави също беше тема на разговора.
Румен Радев отбеляза важността на проекта „Solidarity ring (STRING)“, който е по инициатива на България. Той обединява съвместните усилия за пренос на допълнителни количества природен газ към Европа от алтернативни източници като Южния газов коридор, в т.ч. Азербайджан и Турция, и който може да се реализира с минимални средства. „Газопреносната система на Турция има ключова роля за реализацията на този проект, който е изключително важен за ЕС“, посочи президентът.
Министър Фатих Дьонмез заяви, че в днешните условия на глобални кризи е невъзможно страните да преодоляват трудностите самостоятелно. „Вярвам, че това сътрудничество между България и Турция ще бъде пример и за страните от региона“, допълни той.