Въпросите около българските въглищни централи нажежиха страстите в първото за седмицата заседание на депутатите. Вчера темата стана повод и за невиждан скандал между ГЕРБ и "Продължаваме промяната".
Днес и от "Възраждане" подхванаха въпроса. В декларация от името на група Искра Михайлова атакува някои от депутатите от Старозагорския регион, които по време на кампанията защитавали тезата, че централите не трябва да бъдат затваряни, а сега мълчали. По думите ѝ, само от "Възраждане" са приели темата присърце и са правили среща след среща с хората в района на Гълъбово и Раднево.
“Вчера чухме поредната лъжа на Кирил Петков, който днес отново не е на работа, а след това станахме свидетели на скандал между две бивши управляващи партии“, посочи Михайлова.
След това настана смут в залата. На трибуната излезе Георги Гьоков от БСП. Цончо Ганев от "Възраждане“ започна да му подвиква, а Гьоков се обърна към Вежди Рашидов: "Кой е тоя, дето ми подвиква?". "Е, ваш колега е“, отговори му председателят Рашидов.
Гьоков обвини "Възраждане“, че приватизирали темата, която била национална.В залата постепенно започнаха да се забелязват наченки на бой, подвикванията не спираха, а Рашидов даде 15 минути почивка, за да може ситуацията да се успокои.
И след почивката, пререканията между Цончо Ганев и Георги Гьоков не спряха веднага. Йордан Цонев (ДПС) поиска спорът да бъде прекратен, защото медиите ще отразят единствено скандала в зала и никой няма да разбере загрижеността на депутатите за българските миньори.
"Безобразно поведение, да не търся друга дума. Тук не е мястото да бъдете арогантни един към друг. Ако имате какво да кажете, в кулоарите", коментира председателят на парламента.
В крайна сметка Рашидов даде възможност на Георги Гьоков (БСП) за лично обяснение, а след което парламентът премина към първа точка от дневния си ред.
Народното събрание започва работа с първо четене на два законопроекта за промени в Закона за подпомагане на земеделските производители - на ГЕРБ-СДС и на "Продължаваме Промяната". Депутатите приеха седмичната си програма. В нея е и ратифициране на Допълнение на Споразумението за заем между Европейския съюз като заемодател и България като заемополучател. Новият заем в размер на 460 170 000 евро, поискан от страната ни, е за покриване на бюджетни разходи във връзка с преодоляване на социално-икономическите последици за работниците и самостоятелно заетите лица вследствие на COVID-19. Предвижда се също депутатите да разгледат на първо четене изменения в Закона за данъците върху доходите на физическите лица и да продължат обсъждането на промените в Закона за корпоративното подоходно облагане.