Росен Плевнелиев дава съвети на Германия за изход от кризата

share

Българският народ вярва в политици, които не само посочват проблемите, но и намират решения. Моята цел не е да бъда преизбран, а да свърша максимално много работа, докато заемам този пост. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в лекцията си в Представителството на Европейската комисия в Берлин на тема: „България - надежден партньор в ЕС”, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Пред участниците във форума Росен Плевнелиев подчерта, че в своята дейност и като експерт, и като държавник, винаги се е ръководел от принципа, че политиката трябва да постига видими резултати за хората. „Като министър обещах европейските фондове да достигнат до всеки град и регион – направихме реформа и оптимизирахме процедурите. Сега по Оперативна програма „Регионално развитие” сме 60 пъти по-ефективни в разплащанията спрямо това, което беше постигнато до средата на 2009 година. Резултатът е, че 92% от българските общини вече изпълняват европейски проекти”, заяви президентът Плевнелиев. Той посочи, че политиците са длъжни не само публично да поемат ангажименти, но и своевременно да дават отчет за свършената работа. “Това е и причината още в първия ден като държавен глава да оповестя на сайта на президентската институция поетите от мен ангажименти по време на предизборната кампания. Това е и пример за публичния контрол, който трябва да бъде упражняван върху политиците – какво обещават и какво изпълняват”, каза президентът.

Росен Плевнелиев подчерта, че решаването на важните за обществото въпроси в условията на настоящата икономическа криза не може да стане без провеждането на открит диалог с хората, местните власти и представителите на бизнеса. Това на свой ред изисква институциите да провеждат политика, основана на широк консенсус за националните приоритети, който да гарантира легитимността и устойчивостта на взетите решения, независимо от промените във властта. „Политиците не трябва да надуват „икономически балони”, тяхната отговорност се състои в това да ги посочват и да предприемат спешни действия и реформи”, коментира президентът.

Най-важната част от решението е правилната диагноза, категоричен е Плевнелиев – да се посочат точно дисбалансите и причините за тяхната поява. „Икономическото развитие се базира на политики за растеж, но преди това трябва да се създаде потенциал за такъв растеж. Това се постига с реформи за производителност и конкурентоспособност, а не с наливането на милиарди в нереформирани сектори”, посочи президентът. Според Росен Плевнелиев, както проблемите на днешната криза в Европа, така и възможните решения за изход от нея, изискват ефективен кризисен мениджмънт и ясни решения не само на европейско, но и на национално ниво.

В изказването си държавният глава определи осъществените през последните десет години в Германия реформи за увеличаване на конкурентоспособността на националната икономика като показателни за възможностите на европейските държави да постигат добри резултати, дори и при засилената конкуренция от страна на новите регионални и глобални центрове на индустриален растеж. Именно комбинацията от финансова дисциплина и политиката на растеж, основан на индустрии с висока добавена стойност, формират вярното решение за преодоляването на кризата, подчерта Росен Плевнелиев.

България ще се стреми да използва германския опит при осъществяването на структурните реформи и изработването на националните политики за растеж, заяви още президентът. Страната ни съумя да формира култура на финансова и макроикономическа стабилност която получи висока оценка - процедурата по прекомерен дефицит срещу България, както и тази срещу Германия, беше прекратена, а в условията на криза страната ни успя да увеличи своя кредитен рейтинг, припомни още държавният глава.

Във втория ден от официалното си посещение във ФРГ президентът Росен Плевнелиев ще бъде посрещнат с официална церемония в двореца „Белвю” от германския си колега Йоахим Гаук. Държавният глава ще има срещи днес с управляващия кмет на Берлин Клаус Воверайт, с председателя на Бундестага Норберт Ламерт и с председателя на Групата за приятелство Германия-България при Бундестага Михаел Щюбген.

Водещи новини

Още новини