ГЕРБ с постове по повод 23-ти август - Ден на паметта на жертвите на тоталитарните режими на 20-ти век.
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП:
На днешния ден преди 83 години два човеконенавистни тоталитарни режима - болшевишкият комунистически режим на Сталин и националсоциалистическият на Хитлер се споразумяват за подялбата на плячката „Европа“, като я разпределят помежду си. Това споразумение води до десетки милиони човешки жертви и до невъобразимо страдание на няколко поколения.
През 2008-ма година Европейският парламент с гласовете на големите политически групи, включително и на Групата на Европейските социалисти, определи този ден за обща европейска дата за почит на всички жертви на тоталитарните режими. За огромно съжаление наследниците на българските комунисти никога не прочетоха заедно с нас милионите жертви. Това продължава да бъде доказателство, че БКП/БСП, както и някои новопоявили се играчи все още разчита на комунистическата идеология и носталгия, както и на обслужването на интересите на тези, които окупираха България през 1944 година.
Повечето млади хора днес нямат съзнателни спомени или личен опит от ежедневието и практиките на тоталитарния режим. Затова смятам, че е крайно време фактите и събитията от тези тъмни страници на историята ни да влязат в учебниците по-подробно, за да могат младите българи да разберат истинската същност на тоталитарните режими, особено на българския комунистически режим. Българските родители и учители имат отговорността да предадат спомена и знанията за този период на младите.
Поклон пред всички жертви на тоталитарните режими – болшевишки, комунистически, националсоциалистически, Холокост и фашизъм.
Екатерина Захариева, ГЕРБ:
На 19 ноември 2009г. Народното събрание обяви 23 август за Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими.
За 45 години комунистическо управление над 300 000 българи са убити без съд и присъда, изчезват безследно и биват подлагани на нечовешки мъчения.
БКП успява да унищожи и смаже повече хора, отколкото загиналите в Българската армия по време на Първата световна война от 1915 г. до 1918 г., и повече, отколкото са избити при потушаването на Априлското въстание през 1876 г.
Червеният терор лишава за десетилетия напред България от интелектуалния й елит.
В една кратка епиграма Радой Ралин прекрасно описва този факт:
„Как да го сложим начело –
Много е чело!”
Наред с убитите от червения терор страдат хиляди политически затворници, изпратени по лагерите, изселени, преследвани заради произхода и убежденията им, както роднините и близките им. Става дума за стотици хиляди разбити съдби.
Днес повече отвсякога трябва да си спомним, че демокрацията не е даденост, че тя не идва даром! Всеки ден трябва да се борим за нея!
Десислава Атанасова, ГЕРБ:
Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им.
Решението за обявяването на 23 август за ден на паметта, бе взето на 19 ноември 2009 г. от 41-то Народното събрание.
Поклон пред жертвите!
Драгомир Младенов, МГЕРБ:
23-ти август е Ден на паметта на жертвите на тоталитарните режими на 20-ти век.
Официалното наименование у нас е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им. Решението е взето на 27 ноември 2009 г. от 41-то Народното събрание по предложение на депутата от Синята коалиция Лъчезар Тошев.
За първи път предложението датата 23-ти август да се чества като „Ден на жертвите на сталинизма и нaцизмa” е направено през юни 2008 г. на конференцията в Прага под надслов „Европейската съвест и комунизмът”, където е приета и придобилата известност в цяла Европа Пражка декларация.
За 45 години комунистическо управление над 300 000 българи са убити без съд и присъда, изчезват безследно и биват подлагани на нечовешки мъчения.
БКП успява да унищожи и смаже повече хора, отколкото загиналите в Българската армия по време на Първата световна война от 1915 г. до 1918 г., и повече, отколкото са избити при потушаването на Априлското въстание през 1876 г.
Поклон пред жертвите!