След като миналата седмица успяхме да уговорим доставката само на един танкер, поради липса на слотове, след днешната среща с бизнес и синдикати, които индикираха цена на газовия микс от порядъка на 250 лв. за мегават/час, на практика вече е неизбежно да не преговаряме с “Газпром Експорт” за възобновяване на доставките на газ по договора ни. Не си правете илюзията, че единственото, което трябва да направим в момента, е да изпратим имейл до нашите контрагенти и доставките да тръгнат на супер ниска цена. Това заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов.
“В договора с "Газпром" няма число, което е цената. Договорът на “Газпром” е доста сложна формула, привързана към международни индикатори, свързани с цените на газ и други горива. При днешни изчисления разликата, в сравнение със сегашните възможности за доставка, е в пъти по-евтино. Ако искаме да направим микс, дори близък до 250 лв. на мегават/час, без този газ е невъзможно. Предишното правителство направи абсолютно всичко възможно преговорите да са почти невъзможни. Нагнетихме отношенията с Русия до краен предел. Водени са безобразни преписки. Ситуацията с “Газпром-Експорт” изобщо не е розова. Очевидно трябва да се обърнем към “Газпром”. Не очаквам лесни и бързи преговори или кой знае какъв резултат. Газ, на каквато и да е цена, не ни трябва. Никога не съм казвал, че “Газпром” не е в листата на компании, с които да преговаряме. Искрено се надявам колегите от "Газпром-Експорт" да са дипломатични и заедно да успеем да договорим доставките на газ на конкурентни цени”, добави той.
Министърът направи ретроспекция, за да обясни какво е заварил, когато е поел поста на 3-ти август. “Количества газ бяха осигурени частично за септември и абсолютно недостатъчно за октомври. Това ни принуди да работим в супер спешен порядък да осигурим количествата, без да имаме възможност да се фокусираме върху цената, което създава проблеми на бизнеса. “Булгаргаз” беше оставен в изключително тежко финаносво състояние с огромна ликвидна дупка от стотиции милиони. Въпреки че дружеството реализира минимална печалба, не беше способно да се раплаща за доставките на газ, дори и когато намерим такъв. ICGB конкеторът, който е критичен за доставките на газ, е бил оставен без надзор. До момента са акумулирани редица пороблеми, свързани със строителството и документацията. За да работи това съоръжение, е важно да получи Акт 16 и да сме сигурни, че всичките му системи функционират нормално. Заварихме там един пълен хаос и ръководство, което по никакъв начин не съдействаше за решаването на проблема. Добавяме и задлъжнели длъжници, клиенти на “Булгаргаз”. В първо число - Топлофикация-София, която дължи стотици милиони на “Булгаргаз” и няма вариант тези задължения да бъдат покрити при сегашния модел на управление. Очаква се да растат с по 300 милиона на месец, ако продължим да работим по този начин до края на годината”, посочи Христов.
По думите му количествата газ за септември са осигурени, а до голяма степен и за октомври. А крайната цел е осигуряването на системни доставки на оптимална цена. “Спираме да гоним топката и се фокусираме върху оптимизация на доставките от системен порядък и гоним такава цена, която бизнесът може да приеме. Взели сме интерконектора на ръчно управление. В петък успяхме да получим линеен график с ангажименти от страна на строителя и ICGB за предоставяне на документи и довършване на останалите строителни работи”, коментира министърът.
Росен Христов припомни, че България ще получи един танкер газ от американската компания “Шиниър”. “Главното ограничение беше липсата на терминали. Миналата седмица проведохме среща с турските колеги. Успяхме да организираме един свободен слот. Един от корабите ще бъде разтоварен в Турция. Офертата ценово е атрактивна, но няма да можем да се възползваме от останалите танкери, защото свободните терминали се продават на цена, която прави крайният продукт, доставен в България, икономически неизгоден. Започваме преговори с Азербайджан за договраяне на допълнителни количества газ, отчитайки факта, че от 1-ви октомври инерконекторът би трябвало да заработи”, посочи той и добави, че има индикация от турски компании, които проявяват интерес да доставят тръбен газ в България.
“Веднага започваме преговори и с тези компании”, допълни енергийният министър.
Росен Христов посочи още, че проблемите в Топлофикация-София са и от финансов, и от организационен тип. “Проведохме няколко срещи с общината. Създаваме работна група от финансови и технически експерти, за да намерим кардинално различно решение на въпроса, пълно реструктуриране на Топлофикация-София”, посочи още той.