Филип Попов: Смесено гласуване парира минусите и на машинния, и на хартиения вот

Булфото
share

Очаква се следващата седмица законопроектът на БСП за изменение на Изборния кодекс да влезе в правната комисия на парламента, чака се и становището на ЦИК, което обаче не е обвързващо. Това каза пред БНР Филип Попов, заместник-председател на ПГ на БСП за България.

Той припомни, че промените са внесени заради исторически ниската избирателна активност на последните избори, което води до делегитимация на избраните органи, а "една от съществените причини е машинното гласуване".

"Машините имат своя принос, своя плюс – че няма недействителни бюлетини, но когато се сложи на везната броят недействителни бюлетини и исторически ниската избирателна активност, следва да се направи този анализ, който направихме. Затова върнахме възможността алтернативно – който желае и с хартия", коментира Попов в предаването "Преди всички".

В проекта тъмните стаички се премахват, за да се ограничи възможността на контролиран вот. Тайната на вота се запазва, но няма как човек да извади телефон или друго средство и да заснеме как гласува, поясни той.

Отново напрежение в НС: БСП и ИТН с пререкания

Филип Попов смята, че при смесения вариант – и машинно, и хартиено гласуване, могат да се "парират минусите и на двете".

"Няма безкрайно коректно решение. Винаги ще има някакъв негатив."

Проектът е минал през коалиционен съвет, към настоящия момент няма подкрепа от останалите коалиционни партньори.

Във връзка с предложените от ИТН промени в законодателството за референдумите Филип Попов посочи, че това е "специфичен закон с доста сериозни последици при евентуална промяна в него".

Според него общественото мнение за Северна Македония е ясно и не е нужно да се харчат пари да се прави референдум, за какъвто намекна президентът Румен Радев в коментара си за посещението на премиера във Франция.  

Водещи новини

Още новини