Мисля, че е много ключово за България да има механизъм, по който българската индустрия и българските банки да бъдат защитени при налагането на санкции на лица, които имат някакъв досег с индустрията или с банките. Това каза пред журналисти в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев по повод подготвяния закон, който да се прилага при външни санкции, заплашващи финансовата система и икономиката на страната, предаде репортер на Novini.bg.
Решението на Министерски съвет №441 всъщност е ограничено само до държавните предприятия, тъй като Министерски съвет не може да регулира законодателно останалата част – това минава през парламента, добави Василев.
Комисията "Магнитски" започна работа с Министерството на правосъдието по проектозакон, който да уреди, ако имаме санкционирани лица, не само по "Магнитски", които извършват дейност на територията на България, какъв да бъде институционалният отговор, това да не доведе до блокиране на икономиката или на банковата система. Министерството на правосъдието е водещо в този процес, а Министерството на финансите го подпомага с експертна помощ, заяви финансовият министър.
Попитан имало ли е нарушения от страна на държавата по т. нар. черен списък, изготвен след налагането на санкциите, каквито обвинения отправиха от ДПС, Асен Василев посочи: "В решението на Министерски съвет много ясно е посочено точно към кое се отнася – само към държавните предприятия. Ако г-н Карадайъ прочете малко по-нататък в Конституцията, ще прочете, че Министерски съвет има не само право, но и задължение да управлява държавната собственост като добър стопанин и не трябва да допусне да бъдат нанесени щети на собствеността, която Мнистерски съвет управлява".
В отговор на въпрос дали компенсациите за училищата, читалищата и детските заведения за скъпия ток ще бъдат получавани след проверка от Агенцията за държавена финансова инспекция, министърът на финансите каза: "Това са компенсации по общия ред, който беше приет с постановление на Министерски съвет – до 75% от разликите в цената на електроенергията, която те са заплатили сега, и тази, която е била юли месец, или до 250 лева на мегаватчас. Причината да не се изплати в януари месец с декемврийските сметки е, че чакахме да се върне нотификацията от Европейския съюз. Тя дойде и сега във февруарските сметки ще бъдат отразени и декемврийските, и януарските сметки. Ако има общини, които, след като получат тази компенсация и искат допълнителни средства, т.е. Не могат да си покрият даже тези 25%, тогава те имат право да посикат такива допълнителни средства, а ние имаме право да проверим дали наистина им трябват".