Ако ГЕРБ не бяха отправили предложението си да оглавят временната парламентарна комисия за промени в Конституцията 5 минути преди край на дебата, решението на мнозинството можеше да е друго. Така заместник-председателят на ПГ на "Демократична България" Атанас Славов коментира пред БНТ случилото се в пленарната зала вчера.
На изминалото заседание депутатите създадоха временна комисия за конституционни промени без участието на опозицията в нея. ДПС и "Възраждане" не излъчиха и представители, а ГЕРБ поставиха условие - да получат председателския пост или да има съпредседатели - от ГЕРБ и "Продължаваме промяната". След като условието им не беше подкрепено и те отказаха участие в комисията.
Атанас Славов от "Демократична България" изтъкна, че идеята за създаване на тази комисия е лансирана още преди седмица и ГЕРБ са имали достатъчно време да потърсят контакт с мнозинството и да отправят предложението си да оглавят комисията. Тогава решението е можело да бъде друго, подчерта Славов.
В отговор Радомир Чолаков от ГЕРБ изтъкна, че предложението е било тест към управляващите в усилията им да осигурят широка подкрепа за промяна на основния закон.
"Демократична България изживяват катарзис в отношението си към ГЕРБ и искахме да видим дали са готови да извървят и тази крачка. Опитахме се да направим услуга, която не беше разбрана", изтъкна Чолаков.
Той поясни, че начинът да се ангажира реално опозицията с промените в Конституцията, минава през председателстването на комисията. Този знак обаче не е бил разбран и за пореден път е отблъсната подадената ръка и е проявено неуважение, допълни Чолаков.
Атанас Славов изтъкна, че с обсъжданията по промените в конституционните текстове е ясно, че опозицията не може да се самоизключи от този процес.
Предложенията на управляващите ще са свързани с промяна в структурата на ВСС и въпросът с отчетността на главния прокурор. От "Демократична България" ще предложат той да се избира през Народното събрание, склонни са и на други варианти, но така че да има отчетност и отговорност за действията на главния обвинител.
Според него има теми, по които е проявено съгласие от всички партии като тази за индивидуалната конституционна жалба и гражданска законодателна инициатива.
Радомир Чолаков се противопостави на идеята за гражданска законодателна инициатива.
Според Чолаков диалогът между ГЕРБ и управляващите може да се възстанови само ако се възстанови степента на уважение, която е необходима.