„Две години след началото на пандемията от COVID-19 Европа показа, че може да се справи само със солидарни действия. Фалшивите новини и дезинформацията добиват пандемични размери и са следващите предизвикателства пред Съюза“.
Това каза в Европейския парламент Петър Витанов, ръководител на Делегацията на българските социалисти. Темата на дебата в Страсбург днес е за глобалното възстановяване след COVID-19. „Имаме нужда от координация между нас, 27-те държави-членки на Съюза, защото никой не може да се справи с всичко това сам. Някои бяха ударени тежко в началото, други по-късно, но всички го изпитахме на гърба си“, заяви Петър Витанов.
Той призова и за нов подход в европейското здравеопазване. „Когато чуем как здравеопазването трябва да е от изключителна национална компетентност, нека не бъдем лицемери и не забравяме как прехвърляхме пациенти през границите, когато болниците бяха препълнени”, припомни Витанов. „Съвместното снабдяване с ваксини се оказа голям успех, затварянето на вътрешните граници беше огромен провал. Зеленият сертификат също беше добро решение и даде допълнителна мотивация на хората да се ваксинират”, каза още Витанов.
Социалистът обърна внимание на добиващата пандемични размери дезинформация по повод ваксините, зелените сертификати и COVID-19. „Надявам се, че националните власти няма да подкопаят доверието, като поставят допълнителни ограничения върху ваксинираните хора. Това само може да създаде повече проблеми в дългосрочен план“, каза Витанов, който визира решението на Италия да изисква задължителен тест на ваксинираните при влизане в страната, както и плановете на други държави, които обмислят нови рестрикции.
„Сега идва нов щам и експертите ни предупреждават да се подготвим за нови вълни. Нека започнем да слушаме тях, а не конспирациите и дезинформацията, които са навсякъде около нас. И нека не забравяме, че докато имаме късмета да разполагаме с ваксини и дори с такива за бустерни дози, развиващите се страни едва сега започват да ваксинират своето население”, каза още той.
По време на дебата Дита Харанзова, евродепутат от Чехия обърна внимание на голямото разделение в Европа, в която лидерите по ваксинация са постигнали вече над 90%, докато България достига едва 30%. Темата ще бъде в центъра и на следващия Европейски съвет.