Еврозоната ще се случи в бъдещето, няма забавяне по този въпрос. Все пак е важно да се разбере, че хората трябва да са информирани – да разберат, че има ползи, негативи и рискове от членството ни в Еврозоната. Това заяви в предаването "Лице в лице" по bTV вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
,,По темата със задлъжняването не трябва да се гледа насериозно. Всякакви въпроси като задължняването и държавния дълг остават в сферата на националната политика, по тази тема се спекулира. Пак ще кажа, че дълговият риск не е свързан с Еврозоната, а с националните политики'', уточни той и допълни, че в последната година Еврозоната е станала доста по-силна, защото са се приели мерки и инструменти, които да подпомагат по-слабите страни.
Всички технически стъпки ще бъдат извършени, след което редовен кабинет трябва да реши точния момент кога да се присъединим към Еврозоната – по време на криза или във време на силна икономика. Има една разбираема загриженост сред хората дали цените няма да се покачат много ударно, така че трябва да има приемственост в обществото, коментира още вицепремиерът.
По отношение на инфлацията Атанас Пеканов посочи, че тя е била очаквана.
,,Високите нива на инфлацията бяха очаквани, тъй като вървят заедно с икономическото възстановяване. За България инфлацията е 2,5% за август, докато за ЕС е 4%. Поради това трябва да се защитават най-уязвимите граждани, защото те най-много понасят тази тежест, затова бе нужна и актуализацията на бюджета'', обясни вицепремиерът по европейските средства.
По думите му най-притеснителна е ситуацията в сферата на енергетиката, поради което ще се очакват и мерки от ресорното ведомство.
На въпрос кога България ще внесе прословутия План за възстановяване и устойчивост за разглеждане в Европейската комисия Пеканов отговори, че това зависи от преговорите със самата Комисия.
Чухме много рязък тон от европейските институции, които искат страната ни да се наеме с ясни дати за декарбонизацията на икономиката ни. В рамките на Зелената сделка се изискват конкретни решения и тук продължават разговорите, защото дълги години не е правено нищо по този въпрос. Опитваме се да го решим и водим разговори с абсолютно всички заинтересовани страни, посочи той.
Вицепремиерът предупреди, че ако сега пратим Плана за възстановяване в ЕК, оттам най-вероятно ще ни го върнат, именно защото като държава не сме изпълнили най-основната цел, каквато е декарбонизацията на икономиката.
,,Не само че няма консенсус, но няма и изработена визия'', разкри Пеканов и подчерта, че няма как подобна визия, която се изработва за години, да бъде направена за няколко седмици.
Политическата ситуация е много неприятна, но трябва да се опитаме да успеем, не можем да замразим процеса. Търсим всякакви възможности, каза той.
Вицепремиерът все пак обяви, че има добра новина и тя е, че България не е застрашена да загуби парите от Плана.
Парите не са застрашени по никакъв начин. Но трябва да побързаме, защото бизнесът се нуждае от тези пари, които не са предвидени само за енергетиката, но и за икономиката, здравеопазването, образованието, поясни на финала Атанас Пеканов.