Румен Радев категоричен: Инициативата "Три морета" не е военен съюз срещу Русия

Булфото (архив)
share

Винаги ще има спекулации относно геополитиката, но да не забравяме - България е член на ЕС и трябва да правим всичко възможно този съюз да става все по-силен и устойчив. Това заяви президентът Румен Радев на конференцията "Инициативата "Три морета" - между геополитическата конфронтация и прагматичния реализъм", организирана от Института за икономика и международни отношения и фондация "Фридрих Еберт".

Държавният глава посочи, че това може да стане като водим политика за по-бързо сближаване, за хомогенно социално и икономическо развитие.

България, която е най-изостаналата страна в ЕС, имаме полза да си сътрудничим много по-интензивно с останалите по-развити държави, това е шансът да догонваме и да ставаме по-развити, посочи Радев.

Държавният глава припомни, че инициативата "Три морета" е платформа за сътрудничество и регионално развитие, която обхваща 12 страни от Централна и Източна Европа и допълни, че без Австрия, останалите имат сходна историческа, икономическа, социална траектория на развитие в последното столетие. Президентът сподели, че обединявайки усилията си страните от региона могат да бъдат по-ефективни, по-бързо да се интегрират в Европа, да постигнат конвергенция и необходимия изравняващ социален статус с държавите от Западна Европа.

Радев: Укрепването на инвестиционния фонд на „Три морета“ е важно за постигането на реални резултати на инициативата

Президентът Радев отхвърли спекулации за инициативата "Три морета" и изтъкна, че тя се развива в съвсем друго време и геополитическо пространство.

"Три морета" не е нито съюз, нито е военен, нито е срещу Русия. За спекулации, че "Три морета" целяла да отреже тръбите на руския газ от изток на запад към Европа, по думите на президента, е нелепо това да се твърди в страна, участничка в инициативата, където една тръба - "Турски поток" мина със завидна скорост през България, платихме за нея до стотинка, влизайки в дългове, да пренесем безплатно руски газ от Турция до Сърбия. И "Северен поток" вече приключва успешно. Така, че тази инсинуация отпада, посочи Радев.

Той отхвърли и тезата, че инициативата целяла да откъсне региона на Централна и Източна Европа от ЕС и посочи, че ЕК и Германия са стратегически партньори на "Три морета", чиято основна цел е по-бързото социално и икономическо сближаване между Източна и Западна Европа.

Румен Радев прие домакинството на следващата среща на върха на регионалната инициатива ''Три морета''

Симеон Николов, директор на Центъра за стратегически изследвания, изтъкна, че изоставането на Източна от Западна Европа е очевидно и това изисква не само инициативи и стратегии за преодоляването му, но и отчитане на общите процеси на континента и в света.

Въпреки че инициативата "Три морета" е икономическа и инфраструктурна рамка за сътрудничество с прагматични намерения, влиятелни участници и партньори проектират в нея свои геополитически стремежи, които не винаги отговорят на интересите на част от страните-членки, посочи Николов и допълни, че годините, през които е стартирала инициативата са показали, че колкото по-малко се намесват аргументи, свързани с геополитически измерения, толкова по-свободно отделните държави ще се включват в проектите.

Според вицепрезидента на Атлантическия клуб Елена Поптодорова не трябва да се оставя развитието на инициативата да бъде в някакъв традиционен геополитически сблъсък между САЩ и Русия.

,,Пред последните 30 години, а със сигурност преди това, България взима своите, особено геополитически, но и други решения, през "стомашна тревога" какво ще каже Русия'', каза Поптодорова.

Тя изтъкна, че Русия е партньор, държава, с която развиваме отношения, но много важно е да има еманципация, която да ни позволи, особено по "Три морета", да вземем своите най-добри, самостоятелни решения.

Да гледаме икономическите, стратегическите от гледна точка на икономиката ползи, посочи Поптодорова. Има разтваряща се пропаст между западната и източната част на ЕС и тази пропаст трябва да бъде събрана, ако искаме да стигнем до стратегическа автономия на ЕС и по-голяма роля на съюза като геополитически играч в света, каза още Елена Поптодорова.

Румен Радев: Увеличеният интерес към инициативата "Три морета" свидетелства за потенциала на региона

Проф. Нина Дюлгерова, преподавател във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", отбеляза необходимостта да се поставя акцент върху диалога, а не върху конфронтацията и изрази надежда "Триморието" да се превърне не във вектор на противопоставянето между Изтока и Запада, защото най-близо до нас са Турция и Русия, а да бъде своеобразен медиатор.

България не трябва да излиза извън сферата на енергийните проекти, които се развиват, утвърждават и довършват в рамките на Балканския регион. За всички има място под слънцето, руските енергийни проекти ги има, ще започнат да се реализират в близко бъдеще, но нека те да бъдат част от енергийния микс и от политическата не конфронтация, а комфорт, който инициативата "Три морета" да създаде в България и в региона, каза Нина Дюлгерова.

Водещи новини

Още новини