По инициатива на българския еврокомисар Мария Габриел днес се състоя онлайн среща с основателите и изпълнителните директори на 35 водещи европейски компании - „еднорози“ (предприятия с оценка на стойност над 1 милиард щатски долара) от всяка една от държавите членки. Сред присъстващите компании бяха Bitpanda, Blablacar, Cabify, Zalando, Booking, FacilityLive, Skeleton, Rimac Automobile, GenePlanet, GTMHub и др. Целта на срещата бе компаниите да споделят опита и предизвикателствата пред тях с цел превръщането на Европа в лидер в иновациите. Корпоративното сътрудничество, подкрепата на талантите и инвестициите в образование, насърчаване на предприемачеството сред жените и преодоляване на разделението в областта на иновациите бяха теми от общ интерес, съобщиха от Представителството на Европейската комисия в България.
“Очертава се да работим в четири важни посоки. Всяка от тях дава отговори на предизвикателства, пред които са изправени Европа, нейните региони и граждани. Това са екологичния преход, технологичния суверенитет, Европа лидер в пробивните технологии и преодоляване на различията по отношение на иновациите в различните държави-членки на ЕС. Радвам се, че днешната среща потвърди споделената визия за общи действия между еднорозите в Европа за даване на решения за тези предизвикателства”, заяви Мария Габриел.
В дискусията бе подчертано, че интегрирана европейска иновационна екосистема, която ще създаде подходящите условия за разрастване на европейските дружества в технологични шампиони е ключова. Необходими са подходящи мерки за улесняване на достъпа до капитал, за преодоляване на фрагментираността на регионалните иновационни екосистеми, за инвестиции в и привличане на таланти.
В последвалата втора част на срещата Мария Габриел наблегна на необходимостта от идентифициране на вече съществуващите инициативи, налични инструменти и добри практики. Бе обърнато внимание на развитието на уменията и привличането на таланти чрез мерките заложени е инициативата за изграждане на Европейското образователно пространство.
„Днешната дискусия е с потенциал да се превърне в начало на процес - на съвместно създаване на европейска иновационна екосистема, която се реализира с конкретни инициативи и общи действия. Затова трябва ясно да разграничим краткосрочните от средносрочните и дългосрочните мерки. Необходимо е в кратък срок да се направи картографиране на вече съществуващите инструменти и добри практики в Европа. Трябва да осигурим и синергии между програмите и инициативите с които разполагаме, като Европейския иновационен съвет и Европейския съвет за иновации и технологии, фондовете на кохезионната политика и инициативите на Европейското образователно пространство“, коментира още Мария Габриел.
В заключение, българският еврокомисар прикани изпълнителните директори да представят резултатите от съвместната си работа на предстоящите Европейски дни на научните изследвания и иновациите на 23-24 юни.