Огнян Минчев: САЩ ни казват, че не може да сме хем така, хем иначе

БНТ
share

Мониторингът на Европейския съюз над българската правосъдна система като цяло се прояви като една бюрократична процедура, в която хора, стремящи се към едно деликатно изразяване, формулираха докладите към България, че няма съществен напредък в борбата с корупцията. Не знам в пълнота какво ще представлява подходът на САЩ към българската корупция, но ще бъде по-различен. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ политологът Огнян Минчев по повод изявлението на държавния секретар на САЩ, в което съдия Андон Миталов се посочва като участник в "сериозна корупция" и му се забранява да влиза в страната.

Тези, които очакват, че САЩ ще реформират българската правосъдна система и ще я направят по-справедлива, се лъжат. САЩ са наш партньор в НАТО и имат свой стратегически ред, който трябва да следват. Ако България не отговаряше на стандартите на НАТО в последните 15 години, това беше пренебрегвано, заради по-релаксираните международни отношения. Сега ситуацията е друга и позицията на САЩ отговаря на тези променени времена и необходимостта България също да отговори на тях, заяви Минчев.

Елена Поптодорова: САЩ се завръщат в региона и това е добра новина

България е суверенна страна и нейните институции трябва да вземат решенията си самостоятелно. Същевременно ние сме партньори, имаме общи инетереси и от тази гледна точка българските власти трябва да си дадат ясна сметка, дали ако САЩ правят подобен демарш, дали това не е и в интерес на България. Никой няма интерес от облагодетелстване на определени групи за сметка на обществото като цяло, посочи политическият анализатор.

В голяма степен носим отговорността, че ставаме терен на подобно противопоставяне (между САЩ и Русия – бел.ред.) Когато принадлежиш към определена общност като НАТО, не може да си хем така, хем така, не можеш да правиш компромиси, да кърпиш, при едно нарастващо противопоставяне не може да не изразяваш позицията на съюза, към който принадлежиш. У нас хем има очаквания някой отвън да ни реши проблемите, хем, когато някой се опитва да го направи, казваме "кои са те, че да ни кажат". Това една полярност, изразяваща дълбокото вътрешно несъответствие на проблемите, които трябва да решаваме. Тези несъвместими позиции са белег за вътрешна противоречивост и невъзможност сами да се заемем с проблемите си, а трябва да го направим, подчерта Минчев.

Бойко Борисов се срещна със заместник помощник държавния секретар на САЩ Матю Палмър

Той коментира и ескалацията на напрежението между президента и правителството. Това, което се случи с изказването на главния прокурор, постави президента в едно обсъждане дали той и смейството му са предприели някакви стъпки, които не съответстват на закона или на морала. Тук беше ускорена и радикализирана позицията на държавния глава за това какво представлява управлението на правителството. Тази позиция може да се разглежда и като определен щит срещу продължаващи действия на прокуратурата или други институции, поставящи под съмнение легитимността му като президент. Занапред не можем да очакваме нищо друго освен засилването на противопоставянето между президента и премиера, тъй като те осъзнават, че мандатите и на двамата изтичат и има нужда от ново позициониране на политическите пластове, каза още Огнян Минчев.

Водещи новини

Още новини