България ще работи за още по-тясно партньорство с Беларус в сферата на икономиката, туризма и образованието. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща на "Дондуков" 2 с министъра на външните работи на Република Беларус Владимир Макей, съобщиха от прессекретариата на президента.
По думите на Радев, разширяването на партньорството на Беларус с Европейския съюз предоставя отлични възможности и за последващо всестранно развитие на сътрудничеството с България.
Посещението на Владимир Макей в България е първа официална визита на министър на външните работи на Беларус от установяването на дипломатическите отношения между двете страни. Това, по думите на държавния глава Румен Радев, е силен знак за взаимното желание да бъде внесена нова динамика в двустранните отношения.
"Потенциалът на нашите отношения е много по-голям от това, което постигаме в момента - и като търговски обмен, и като инвестиционно и търговско-икономическо сътрудничество", е подчертал президентът.
Като перспективни области от взаимен интерес са били откроени информационните технологии, електрониката, земеделието и производството на храни, туризмът, образованието и ремонтът на отбранителна техника. В периода януари - ноември 2019 г. стокообменът между двете страни е нараснал с 6,9 процента в сравнение със същия период за 2018 г. и е на стойност 73,8 милиона щатски долара. За периода януари - ноември 2019 г. броят на туристическите визити на белоруски граждани в страната ни е 73 790.
Президентът е отбелязал приноса на България в рамките на ЕС за отпадане на голяма част от наложените санкции спрямо Беларус. По думите на Румен Радев облекчаването на визовия режим между ЕС и Беларус ще допринесе както за развитието на туризма, така и за икономическите контакти и образователния обмен.
Според президента с качественото образование, което предлагат българските университети, и най-доброто съотношение между цена и качество в Югоизточна Европа, България е привлекателна за хиляди чуждестранни студенти. На срещата е било подчертано, и че България и Беларус споделят културна и духовна близост и това е солидна основа за последващото развитие на приятелските двустранни отношения.