Кметската заплата на най-бедната община у нас – Ружинци е 3414 лв. Там живеят малко над 3 хил. жители, което е под минималното изискване от 6 хил. души по закон, за да има община. По данни на Националния статистически институт общината е и една от трите в България, в която над 50% от хората живеят под прага на бедността.
Възнаграждението на кмета Александър Александров е гласувано след преизбирането му за втори мандат. Преди актуализацията той е получавал 2551 лв. Общината има и 11 общински съветници.
Александров посочи, че заема ръководна позиция, която предразполага за висока заплата. Освен това обясни, че тези пари не отиват за неговия джоб и често дава от средствата за благотворителност.
Кметът на Ружинци се хвали с осигуряването на безплатен обяд за 700 души, 30 км. асфалтирани улици и ремонт на детска градина в съседно село.
Бившият кмет на Столична община Александър Каракачанов заяви пред БТВ, че настоящият закон е превърнал общините в яма за вадене на пари, от която се възползват мнозина. По думите му малките общини са се превърнали в социална дейност, която да поддържа живота на хората. Причина за това е, че няма държавна политика, която да развива производството, смята той.
„Ще се стигне до момента, в който кметовете ще си сложат министерски заплати, но като няма работна ръка, ще се наложи съкращаването на половината община. Така формално средната заплата ще се вдигне, а общинските съветници ще получат 70% от кметското възнаграждение”, коментира бившият кмет.
Кметът на община Антон - Андрей Симов обясни, че работата и резултатът от всички действия за една община трябва да са определящи за кметската заплата.По думите му големината на една община не определя броя на администрацията, а броя на ангажиментите, поети към нея. Според него всяка община е индивидуална и различна. „За да си успешен кмет, трябва да имаш подготвен екип”, допълни той.