Бъдещото развитие на енергийните системи в България и в региона на Западните Балкани в контекста на предизвикателствата, свързани с изискванията за декарбонизация на икономиката, бе основна тема на разговора между министъра на енергетиката Теменужка Петкова и посланика на Република Франция в България Н. Пр. г-жа Флоранс Робин. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на енергетиката.
Преходът към нисковъглеродна икономика е важен приоритет на ЕС и България стриктно го следва, заяви Петкова и поясни, че този преход следва да бъде справедлив, плавен и съобразен със спецификите на всяка държава.
Енергийният министър очерта перспективата за бъдещ недостиг на базови мощности в региона, тъй като най-голям дял от електроенергията тук се произвежда от въглищните централи, които имат лимитиран живот. Това развитие е посочено и в анализа, който преди около две години направи Българската академия на науките. Само в България става въпрос за 4 хил. мегавата.
В интегрирания план „Енергетика и климат“ сме предвидили въглищните ни централи да участват в енергийния микс до 2030 г., а в преходния период до 2026 г. ще се възползваме от механизма за капацитет, който осигурява допълнителен финансов ресурс на тези централи, поясни Теменужка Петкова. По нейните думи, една от възможностите за справяне с предизвикателствата за декарбонизация на икономиката, е свързана с изграждане на втора АЕЦ у нас. Министър Петкова запозна своя гост с настоящия етап на процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене“.
Обект на интерес от страна на френския посланик бе нуждата от електроенергия в региона на Западните Балкани и перспективата България да отговори на тази нужда. В отговор на това министър Петкова запозна посланик Робин с интереса на Република Северна Македония да участва миноритарно в процедурата за изграждане на АЕЦ „Белене“ и да изкупува електроенергия от бъдещата централа. Черна гора също проявява интерес да продава електроенергия чрез подводния кабел към Италия, стана ясно по време на срещата.
Н.пр. Флоранс Робин декларира силния ангажимент на своята страна да подкрепи прехода към нисковъглеродна икономика в България. Като пример в тази посока бе изтъкнато доброто сътрудничество между АЕЦ „Козлодуй“ и Фраматом.
Енергийният министър и нейният гост се съгласиха, че енергетиката е един от секторите, които разполагат с най-голям потенциал за задълбочаване на двустранните отношения. Предстои двете страни да подпишат съвместна декларация, която ще конкретизира перспективите за сътрудничество в областта на енергетиката.