България е една от страните, които ще бъдат най-сериозно засегнати от приетия миналата седмица от Европейския парламент пакет "Мобилност". Това посочи председателят на Народното събрание Цвета Караянчева в изказване пред Конференцията на председателите на парламенти на страните-членки на ЕС. Пакетът "Мобилност" поставя под изпитание хиляди български семейства и застрашава цял един бранш, подчерта тя.
Над 60 000 - толкова са домакинствата в България, в които поне едно лице работи като водач на тежкотоварен автомобил, и пакетът "Мобилност", освен че застрашава тяхното препитание, излишно подхранва евроскептицизма в навечерието на европейските избори, допълни председателят на българския парламент.
Форумът се провежда в австрийската столица Виена, а изказването си председателят на Народното събрание направи в рамките на сесията "Европейският съюз и неговите съседи".
Цвета Караянчева подчерта, че ощетяващият България пакет "Мобилност" е индикатор за много по-дълбоки и тревожни проблеми, свързани с бъдещето на Европейския съюз.
"Стремежът към консенсус по никакъв начин не трябва да предизвиква разделение - и то не по партиен, а по национален признак. Никоя политика на ЕС не трябва да оставя лош привкус за протекционизъм и за рестрикции, които противоречат на основните ценности на ЕС. Разделението на център и периферия, както и Европа на две скорости, са неприемливи", категорична бе Караянчева.
В духа на днешната сесия "Европейският съюз и неговите съседи" председателят на Народното събрание отчете, че определянето на европейското бъдеще на страните от Западните Балкани като основен приоритет на първото българско председателство на Съвета на ЕС е геостратегическа инвестиция в стабилна, силна и обединена Европа. "Именно европейската перспектива е двигател за демократизация и икономическа трансформация. Гарантирането обаче на такава перспектива не е кратък процес. Ето защо е необходима приемственост и съм радостна, че и австрийското, и румънското председателство свършиха много работа в тази насока", каза още Цвета Караянчева.
Тя обърна специално внимание на темата за дигиталния дневен ред на Западните Балкани, повишаването на възможностите за комуникация между хората и бизнеса, както и на подобряването на цялостния инвестиционен климат за дигитални проекти в региона. По думите й всичко това ще доведе до подобряване на качеството на живот на жителите на региона.
Според председателя на парламента ЕС в момента преживява тежки времена и това окуражава популистите да заливат обществеността с мрачни прогнози за залез на европейския проект. "ЕС обаче не е в безпътица. Необходим е стратегически дебат за бъдещето на европейския проект, искрен и откровен разговор с гражданите", коментира още Цвета Караянчева.