Миналата седмица настъпи напрежение в отношенията между България и Турция. Повод за това стана изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който на предизборен митинг заяви, че Анкара се е намесила в поправките на Закона за вероизповеданията. Миналия петък в Букурещ премиерът Бойко Борисов проведе 5-часова среща с единствения вицепрезидент на Република Турция Фуат Октай, на която поиска извинение за изказването на Чавушоглу.
Novini.bg потърси за коментар бившия депутат от ДПС Осман Октай за коментар по темата.
"Реджеп Ердоган създаде по време на предизборната си кампания напрежение в междудържавните отношения, включително и със съседите си. Това поставя Турция в изключително изолирано и сложно положение. Употребена бе и България. Аз отдавна съм предупреждавал за този риск. Предупреждавал съм също така, че Ердоган употребява мюсюлманите извън Турция за вътрешни цели. Най-опасното му оръжие е използването на балканските мюсюлмани", разкри Октай.
Попитан правилна ли бе реакцията на българските власти бившият депутат отговори: "За мен реакцията на управляващите не беше адекватна. Външният министър Екатерина Захариева призна, че Чавушоглу е разговарял с нея по темата още преди една година. Разговорите между външни министри не трябва да бъдат приемани като частни разговори, а трябва да се реагира веднага. Щом българските власти са знаели за тези разговори и факта, че Анкара ще реагира, приемането на Закона за вероизповеданията трябваше да бъде отложено във времето. Приемането на закона трябваше да се случи след приключването на изборите в Турция", категоричен беше Осман Октай.
Относно срещата на българския министър-председател с турския вицепрезидент Октай заяви: "Не трябва да се провеждат 5-часови разговори и да се молиш. Тази 5-часова среща дискредитира нашия премиер. Или затваряш остро вратата и получаваш извинение, или въобще не провеждаш разговори, докато не се извинят. Признанието на Захариева за разговори с Чавушоглу преди година също дискредитира България. Трябвало е да се реагира веднага. С този Закон за вероизповеданията се отложиха дълговете и се остави вратичка за финансиране на вероизповеданията отвън", каза той.
"По време на предизборната кампания България беше посетена от главния прокурор на Турция. За това посещение не се получи никаква информация. По мои канали от Анкара и Истанбул разбрах, че турският главен прокурор е предоставил списък с 40 лица, които трябва да бъдат екстрадирани в Турция. Вярно ли е това или не е вярно? Акцията в "Кинтекс" също може да е резултат от това посещение на главния прокурор. "Кинтекс" е обвинен от Анкара, че изнася оръжия за кюрдите в Сирия. Това също е удар по интересите на България. Трябва да спрем да се снишаваме пред всички", призова Осман Октай.
По материала работиха Галя Георгиева и Филип Епитропов