Румен Радев: Призоваваме Русия и Украйна към сдържаност и деескалация на напрежението (видео)

Novini.bg
share

Разбираме необходимостта да се инвестира в сигурността и отбраната, но това не трябва да става за сметка на традиционните политики. Полша се превръща все повече във фактор за сигурността на Европа с всички модернизационни програми за повишаване на отбранителните способности на своите военни сили. А всяка държава трябва да допринася за укрепването на алианса и с политическа мъдрост, и с бойни способности. Това каза президентът на България Румен Радев след срещата си с полския си колега Анджей Дуда, който е в страната ни по покана на държавния глава.

„Тази визита увенчава честванията на 100-годишнината от началото на дипломатическите отношения на нашите две страни, както и един век от възстановяването на независимостта на Полша. България е от първите държави, които установяват контакт със свободна и независима Полша. И днес, 100-години по-късно, можем да отбележим, че продължаваме да сме съюзници и приятели и че нашите народи са свързани с дълбоки и стоически корени“, заяви Радев.

Той посочи, че с президента Дуда са обсъдили със задоволство и нивото на стокообмена и инвестициите между двете държави. „Искам да благодаря за подкрепата на Полша за това, че икономическите ни отношения се развиват все по-интензивно“, каза държавният глава и припомни, че по време на неговата визита в Полша са били сключени договори за над 30 млн. евро.

„Полша е държава, която се пребори с корупцията, изгради свой модел за икономически растеж, постигна финансова децентрализация на общините, и днес тя е сред водещите държави в ЕС по икономическо развитие. Затова за нас е важно и да споделяме модели и съм сигурен, че можем много интензивно да си сътрудничим в това направление. Сътрудничим си все повече и в науката, образованието, културата и туризма. Много важни са и всички теми от европейския дневен ред, които разисквахме с президента Дуда. Инициативата „Три морета“ е много важна за насърчаване на сътрудничеството между нас и работим за това проектите по нея да придобиват по-голяма реализация, защото те са важи за повишаването на сигурността и просперитета на региона“, заяви българският президент.

Радев посочи, че България и Полша споделят сходни позиции и по отношение на общата кохезионна и селскостопанска политика от ЕС. „Защото това е инвестиция в единството на Европа. Разбираме и нуждата да се инвестира повече в отбрана и сигурност. "Запазването на потенциала на кохезионната политика е инвестиция в единството на Европа. Преодоляването на различията между Източна и Западна Европа е гарант за равномерното и стабилно развитие на ЕС".

„Днес в сложната международна обстановка се обединяваме, че всяка държава трябва да инвестира в своите отбранителни способности. Обсъдихме с тревога ситуацията в Черно море. Призоваваме за сдържаност и диалог, без употреба на сила, за деескалация на напрежението. Гарантиране на гражданското корабоплаване и незабавно връщане на моряците от руска страна“, заяви Радев.

„Готови сме да сътрудничим на Полша и ще разчитаме на подкрепата на полската страна за приемането на страната ни. Ние сме важен фактор в осигуряване на сигурността в региона“, подчерта Радев. Президентът на България каза още, че са необходими неотложни мерки в борбата с климатичните промени. Дуда благодари на президента Радев за поканата.

„Тази година е важна за Полша, но и за България. Навършват се 140 години от освобождаването на страната ви от турско робство, но и 100 години от независимостта на Полша“, подчерта той. Полският президент благодари за интересните теми, които са имали възможност да обсъдят и увери, че двете страни могат да направят много добри неща в ЕС и НАТО.

Полският държавен глава Анджей Дуда обясни, че е трудно да се пренебрегне това, което се случва. „И няма съмнение, че е необходима деескалация на напрежението. Украинските моряци, които бяха пленени от руските войски, трябва да бъдат освободени. Това е състояние, което ние не можем да приемем. И ние с президента Радев нямаме съмнение, че са нужни по-нататъшни действия тези конфликти да приключват. И с всички сили призоваваме за това. Полша ще се включи в международните действия, които ще се реализират от международната общност, за да се приключи с това. Няма съмнение, че Русия е агресор и за пореден път се случва нарушаване на споразуменията, сключени между Русия и Украйна. И това не може да се приеме".

Водещи новини

Още новини