Министърът на околната среда и водите Нено Димов събра днес предшествениците си на министерския пост, за да ги информира за постигнатото по време на Българското председателство на Съвета на ЕС и да им благодари за приноса, съобщава пресцентърът на ведомството.
"Поканих ви, защото исках да се обърна с благодарност и признание към всички, които сме ръководили това министерство, откакто то съществува. Председателството, което завърши, затвори един цикъл, започнал през 1990 г. Тогава още си мечтаехме, че някъде, някога в бъдещето, ще има европейска перспектива за България и всички ние през годините дадохме своите усилия за това", е казал министър Димов пред колегите си.
Той е припомнил, че първият Закон за опазване на околната среда и ОВОС е приет през 1991 г., когато Валентин Василев е бил министър. По времето на Евдокия Манева са приети осем закона, нова структура, настъпва фундаментална промяна. Програмата "Натура", която сега много е дискутирана, се обособява при Джевдет Чакъров. Продуктовите такси за пластмасовите торбички са пробив, нещо новаторско, направено от Нона Караджова.
"Излишно е да говоря за последните години с Ивелина Василева, която и сега помага като председател на парламентарната Комисия по околната среда и водите. Това е много дълъг период, който за мен завърши успешно с края на европредседателството", е посочил Нено Димов. По думите му, по време на председателството са разгледани ключови теми като кръговата икономика и замърсяването на въздуха.
От името на присъстващите Евдокия Манева е благодарила за жеста на министър Димов и за това, че отчита направеното от хората преди него в МОСВ. От името на своите колеги тя е заявила готовност да помагат, всеки в своята сфера, за да продължи да се утвърждава авторитетът на министерството.
В срещата са участвали почти всички бивши министри - Валентин Василев, Иван Филипов, Евдокия Манева, Джевдет Чакъров, Нона Караджова, Светлана Жекова, Ивелина Василева, Ирина Костова, уточняват от МОСВ.
Специално обръщение към колегите си е направил служебният министър през 2013 г. Юлиян Попов. Той е посочил, че темите за качеството на въздуха и кръговата икономика като приоритети на председателството са били изключително навременно избрани и наложени. Отбелязал е, че работата на министър Димов като човек, който се движи в международни среди, вече ще е по-лесна - вместо да се бори с нагласата на партньорите "а бе, България!", вече ще се възползва от нагласата "аха, България!", се посочва в съобщението.