В момента Бойко Борисов е в опасен капан около сделката с ЧЕЗ и капанът може да щракне. Това каза пред БНР политологът Георги Киряков.
От една страна, ако сделката се осъществи, той ще има проблем с обществото, защото обществената реакция беше много силна и продължава да е силна и докато не се отговори на въпросите, които са зададени в публичното пространство (не от някакви отговорни фактори, а от обществени фигури, не само, а и от цялото общество), то дотогава няма да има спокойствие в самото общество. Другата страна на капана е, че ако сделката не се осъществи, тогава хората, които по някакъв начин стоят зад нея - ако вярваме на думите на Гинка Върбакова, въпреки че те са противоречиви - може да поискат, след като не е станало тяхното, да бутнат правителството, заяви Киряков.
Един от най важните въпроси, разбира се, е "кои са тези гадове", ако мога да цитирам премиера - кои са тези гадове, които за пореден път се опитват да разклатят не само неговата стабилност - психическа и политическа, но и стабилността на държавата. Защо не ги посочи, вече толкова време не ги посочва? Какво точно целят? Каква е целта на комплота, който му оргарнизират от време на време? Все пак се беше разбрал с всички. Нали е компромисният премиер, премиер на стабилността. Какви са причините от време на време да му подливат вода? И в това студено време тази вода става на лед, каза политическият анализатор.
Задължение на премиера е като е казал "А" да каже и "Б", тоест освен "кои са тези гадове" да каже и откъде са, подчерта Киряков и акцентира върху неяснотите около сделката за ЧЕЗ: "Много странности се случват около тази продажба. Има посещение на чешкия премиер в България с неясна цел и неясен разговор, никой не разбра точно какво са си говорили двамата премиери. Но е възможно и конспиративните теории вече развиват тези тези, че това посещение е било част от договарянето на сделката, с неясен за тогава все още купувач".
Цялата ситуация в момента хвърля сериозна сянка на съмнение върху това дали България е нормална държава и дали управляващите в тази държава могат да се справят с предизвикателствата - не само вътрешнополитически, но и общоевропейски. Вниманието наистина се отклонява в посока, която не е желана не само от България, но и от Европа, особено ако имаме предвид, че в тази сделка с ЧЕЗ има намесени някакви руски и грузински интереси, както се твърди, обобщи политологът.
Този частноправен икономически проблем се превърна в политически, довел почти до разклащане на държавата и на държавността, посочи Киряков.
Според него оттук нататък трябва да се следи внимателно поведението на ДПС в тази ситуация: "Не стана много ясно в каква посока ще поемат. Хем говорят за стабилността на държавата срещу стабилността на властта, хем говорят за подготовка за избори. Те винаги между другото се готвят за избори, това при тях е ясно. Когато започнат да казват, че се готвят за избори, това значи, че започват да се пазарят. Щом е извикал (Ахмед Доган - бел. ред.) парламентарната група и основните важни фактори в ДПС при себе си, значи ситуацията е изключително важна за тях. Това са знаци, това са сигнали към определени политически играчи, не към обществото, разбира се. Те отдавна дават сигнали към правителството на Борисов, че не желаят Патриотите в управлението, отдавна дават сигнали, че биха ги заместили на някаква правна основа".
Волен Сидеров беше абсолютно категоричен, че извън този управленски формат Обединените патриоти нямат друга възможност да оцелеят, продължи анализа си политологът: "Така че каквото и да се случва, той ще бъде консенсусният играч в тази формация, в този формат, и ще играе и патриотичично, и държавнически да се запази този формат. Това е въпрос и на тяхното оцеляване като парламентарна сила и като сила, която може да диктува дневния ред на обществото чрез лостовете на управлението. И ще се опитва по някакъв начин да играе лошото ченге в отношенията с ГЕРБ".
Делян Добрев в крайна сметка може да бъде пожертван, прогнозира още Киряков.