Мария Габриел: Едно от най-големите предизвикателства днес са кибернападенията (обновена)

ГЕРБ
share

Започна изслушването на Мария Габриел за поста еврокомисар по цифрова икономика и цифрово общество в Брюксел.

Тя се изправя пред членовете на две комисии на Европейския парламент, за да докаже, че е достойна за този пост. В продължение на 3 часа Мария Габриел ще отговаря на въпросите на евродепутати от комисиите по промишленост, изследвания и енергетика и по култура и образование на Европейския парламент.

Оценката от изпита ще бъде обявена утре и ако е положителна, кандидатурата ще бъде гласувана на пленарната сесия на ЕП през юли. Ако бъде одобрена, Габриел трябва да получи също утвърждаване от Съвета на ЕС и така да бъде назначена от председателя на Европейската комисия.

Евродепутатите от комисията по промишлеността попитаха как ще се постигне повече сближаване в ЕС по въпросите на киберсигурността, какво ще бъде направено телекомите да не компенсират отпадането на роуминга с налагане на други надценки, какво е мнението на Габриел за защитата на електронните комуникации, за споделената икономика и за данъчното облагане на "големите" в областта на цифровите услуги.

В отговорите си Мария Габриел посочи, че едно от най-големите предизвикателства днес са кибернападенията. Тя допълни, че критичната инфраструктура трябва да бъде защитена. По нейните думи криптирането на електронните устройства е необходимо без оставяне на "задни врати" за пробив от специалните служби. Въпреки опитите на правителствата за декриптиране, виждаме резултатите, коментира Габриел. По нейните думи е важно възможностите, с които правителствата разполагат за разшифроване на електронни данни, да не попадат в лоши ръце.

Трябва да обърнем внимание на нелоялната конкуренция на някои онлайн платформи. За свободата на изразяване платформите са особено важни. Възможно най-бързо трябва да се премахва незаконното съдържание онлайн, особено по отношение на тероризма и на словото на омразата, отбеляза Габриел. Тя добави, че платформите не са извън закона и че правилата са за всички. ЕК показа, че когато е необходимо - действа, посочи Габриел. По нейните думи за пръв път Европа не е в центъра на технологична революция. Целта не е да направим европейски Гугъл, а да инвестираме в научните изследвания, поясни българският кандидат за еврокомисар.

 
 

Водещи новини

Още новини