БСП оценява доклада на ЕК за България като реалистичен, обоснован и обективен

Булфото
share

БСП оценява доклада на Европейската комисия за България по механизма за сътрудничество и проверка като реалистичен, обоснован, обективен. Това коментира секретарят на ПГ на "БСП лява България" Кристиан Вигенин пред журналисти в парламента.

Той отбеляза, че докладът оценява десетгодишен период на работа, от които почти седем години управление на ГЕРБ. Липсата на реална перспективна към днешна дата за премахване на механизма за сътрудничество и проверка е поредният неуспех и на това правителство на ГЕРБ, коментира Вигенин. По думите му към днешна дата изглежда, че България ще председателства Съвета на ЕС под механизъм на наблюдение.

БСП се ангажира, ако има такова доверие от българските избиратели, да работи достатъчно активно и ефективно по препоръките, отправени в доклада, така че към края на 2017 г. очакваният следващ доклад да бъде достатъчно позитивен и да даде шанс за започване на процес на излизане от този механизъм, каза Кристиан Вигенин.

От БСП са удовлетворени, че Комисията най-накрая ясно е изразила позицията, че този механизъм не бива да се обвързва с други въпроси като членството на България в Шенген и усвояването на евросредствата.

Кристиан Вигенин коментира, че и в този доклад по специфичния брюкселски език ЕК ни казва, че на практика постиженията на България в борбата с организираната престъпност и корупцията по високите етажи са на ниско равнище и напредъкът е минимален. Както те казват - "продължава да бъде предизвикателство" и това е една от възможно най-негативните формулировки, добави Вигенин. Той отбеляза, че има две ключови теми в този доклад, по които БСП неведнъж е критикувала управляващите - независимостта на медиите и непредсказуемата правна среда.

Крум Зарков, член на ръководството на БСП, коментира, че в доклада ясно са отбелязани два казуса като лоши и вредни практики. Първият е тефтерчето "Златанов", по който Комисията преценява, че мерките не са достатъчно, и вторият е казусът "Двете каки", посочи той. И двата казуса са пряко свързани с една политическа сила, затова апелираме да се продължи работата по тях, добави Зарков.

Той отбеляза, че в доклада се обръща внимание и на начина, по който функционира ВСС, и на политическата намеса. Комисията не е споменала смс-а на Бойко Борисов към председателя на ВКС, но е ясно, че това се има предвид, защото се обръща внимание на това как трябва да се държи изпълнителната власт, коментира Зарков.

Той отбеляза, че се споменава и антикорупционният закон, като се изразяват резерви, особено в частта вливане на комисията за незаконно придобито имущество, и припомни, че БСП също са отправяли такава критика към този закон, пише БТА.

Водещи новини

Още новини