Покровителят на кадрите на ДПС и БСП в МВР се нарича Бойко Борисов. Това коментира пред журналисти в Народното събрание председателят на ДСБ Радан Кънев. Той, заместникът му Атанас Атанасов и колегата им Вили Лилков представиха на брифинг оценката на партията за дейността на правителството в сектор "Национална сигурност" за периода 2014-2016 г. В нея се констатира, че "кадровата търговия" е начинът на управление на системата.
Определени части от задкулисието, олигархията, близки до премиера, получаваха на парчета назначения или запазване на определени позиции на възлови места в службите, не да разкриват, а да прикриват тяхната дейност, обясни Атанасов. Г-н премиерът, добави той, използвайки и изкуствено създадените конфликти между министъра на вътрешните работи и председателя на вътрешната комисия, и други вътрешни конфликти, създаде ситуация на ръчно управление на цялата система. Доказателство било, че всяко назначение - до началник сектор /3-то ниво отгоре надолу в оперативните служби/ се съгласувало с премиера персонално. Целта, смята Атанас Атанасов, е да бъдат сложени правилните хора на правилните места, за да "приспиват системата и да не гледат как се разпределят порциите в държавата, обществените поръчки".
Радан Кънев обърна внимание, че заместникът му в партията, преди да се оттегли като председател на вътрешната парламентарна комисия, е положил усилия за законодателни промени, които обаче не са минали през мнозинството, и се е опитал да подпомогне МВР да се прочисти отвътре от криминален контингент, наследен от управленията на БСП и ДПС. И в двата случая се сблъскахме с яростна съпротива от страна на Цветан Цветанов, като лидер на ПГ на ГЕРБ, и лично от г-н Борисов по отношение на кадровата политика, обобщи Кънев.
От ДСБ критикуват кабинета "Борисов"2 и заради хроничното недофинансиране на основни звена в сектора на сигурността. Това, както и недокомпектовката във вътрешното министерство, например, щяло да попречи на обявените в последните дни мерки /предизборно популистки, според тъмносините/ за борба с битовата престъпност, които предвиждат полицейско присъствие в почти всички населени места. Вили Лилков допълни, че за справяне с проблема е необходимо да бъдат дадени правомощия на самите кметове.
През периода 2014-2016 г., според оценката на ДСБ, е отсъствала воля за пресичане и наказание на организираната каналджийска дейност през държавната граница. Няма образувани досъдебни производства срещу каналджии-български граждани, посочи Атанас Атанасов. Това рефлектирало негативно и върха усилията за ограничаване на мигрантския процес.
Все пак положително по отношение на МВР била успешно проведената, по думите на Радан Кънев, след тежък дебат, политика по закона за електронното управление, личните документи и електронната идентификация, пише БТА.