Предложеното от Инициативния комитет за провеждане на националния референдум райониране на страната при въвеждане на мажоритарна избирателна система с едномандатни избирателни райони може да доведе единствено и само до хаос.
Това коментира секретарят на парламентарната група на Реформаторския блок /РБ/ Димитър Делчев в парламента. Той посочи, че до това заключение се е стигнало след като от Блока, заедно с експерти в сферата на районирането и администрацията, са разгледали внимателно направеното предложение. По думите му, за да се направи коректно райониране, трябва да има актуално преброяване в България, което да покаже колко точно души има в населените места, и трябва да се изчистят списъците от "мъртвите души". Това не е направено и така районирането на практика почива на празни бройки, посочи Делчев. Той смята, че проектът е направен и без обществен дебат, набързо, за месец, от неясен колектив. На нас не ни дава увереност, че то не се прави, за да може една или няколко определени партии да спечелят от така проведени избори, каза Делчев.
Според него предложеното райониране довежда до административен миш-маш. Делчев посочи, че места, които са на 90 км разстояние едно от друго, са в един район, а други, които са в непосредствена близост - в различни. Съществуват и места като гр. Ихтиман, който буквално е разделен наполовина, коментира той. Сред проблемите в предложението на инициаторите на референдума Делчев открои липсващи улици и намаляване на броя на народните представите в определени райони.
Това е грешна основа, която е направена насила и безпринципно, и ние ще настояваме следващите избори да се проведат при ясни правила, които са съществували до момента, каза Делчев. Той допълни, че ако ще се върви към по-засилен мажоритарен елемент, той трябва да се изработи при голям обществен дебат. Настимир Ананиев съобщи, че от РБ днес внасят в деловодството на Народното събрание предложение, свързано със субсидиите на партиите. Идеята е за регресивна скала, която намалява субсидиите, каквото е и желанието на българските граждани, заявено на референдума, обясни той. Моделът предвижда за първите 150 000 гласа субсидията да е 11 лв. на глас, след което за всеки 100 000 гласа да намалява с 1 лв. Той обясни, че сумата за 1 000 000 гласа става фиксирана - 11 стотинки на глас. Вярваме, че това е един работещ модел, който ще посрещне нуждите на партиите, допълни Ананиев. Антони Тренчев заяви, че от 1 януари 2017 г. страната трябва да има готовност за провеждането на машинни избори, но никой не работи по въпроса. Това е изключително притеснително, коментира той.