Тази парламентарна сесия ще бъде под знака на нарастващ крясък и истерия. Причините не са толкова вътрешни, а до голяма степен зависят от това, което става в света – разпада на еднополюсния свят и опита на САЩ да задържат статуквото.
Става едно ново пренареждане, преориентация към съответните полюси или т.нар. "Велики сили". Виждаме го вече на много места, говори се за нова структура на ЕС, за "Европа на две писти". Това каза пред БНР социологът Кольо Колев, според когото Европа ще се еманципира донякъде в отношенията си със САЩ и НАТО и ще нормализира отношенията си с "новия силов играч" – Русия.
Той не изключи в кабинета да се появи напрежение, особено по отношение на външния министър и министъра на отбраната: "Хранениците на "Америка за България" ще нададат рев и вой – "русофили", "рубладжии", "предатели на евроатлантическите ценности", "хибридни войни". Не дай си, Боже, опит за възстановяване на "Южен поток" – "О, ужас, ето тука предателство". Съответно, хранениците на "Анкара за България" ще подемат абсолютно същия мотив. Това неминуемо означава напрежение вътре в коалицията, особено по отношение на ГЕРБ и РБ. Това означава и неприятности за президента Плевнелиев, който ще продължи да се прави на ястреб, опитвайки се да получи подкрепа от САЩ. Което пък значи напрежение с ГЕРБ".
Колев очаква странни ситуационни подкрепи за правителството от различни опозиционни формации.
Политологът Димитър Димитров не очаква кризите в многополюсния свят да имат пряко отношение към вътрешнополитическия дневен ред. По-скоро сесията, включително и следващата, ще бъдат доминирани от това докъде ще стигне реформаторското усилие на ГЕРБ по отношение на няколко важни области, първата от които, разбира се, е съдебната власт. Очакваният мониторингов доклад на ЕК няма да предопредели поведението на ГЕРБ, но ще окаже външен натиск, смята Димитров. Други ключови закони според него са този за здравеопазването и този за МВР.