Парламентът гласува в рамките на около час на първо и на второ четене взимането на новия външен дълг на стойност 16 млрд. лв. Ратификацията беше подкрепена от депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, ДПС, АБВ, БДЦ. Против бяха депутатите от БСП и "Атака", а депутати от ПФ се въздържаха.
Преди гласуването имаше ожесточени спорове и дебати в пленарна зала. Взимането на нов заем от правителството стана възможно, след подкрепата от страна на АБВ, БДЦ и ДПС. Обратът в позициите на трите партии дойде след политически преговори и совалки продължили по време на цялото пленарно заседание.
Депутатът от АБВ Борислав Борисов обяви, че след срещите с финансовия министър Владислав Горанов, неговата партия е получила удовлетворителни отговори на поставените въпроси и условия. Същото заяви и Светлин Танчев от БДЦ.
Преди гласуването от ДПС също заявиха, че са готови да подкрепят новият дълг. "При намаленият дълг и поемане на ангажимента за реформи ще подкрепим дълга", обяви Йордан Цонев.
Малко по-рано от парламентарната трибуна финансовият министър Владислав Горанов заяви, че поема ангажимента, че поне 2 млрд. лв. от разчета, който е направен като сбор от падежите, плюс планирания дефицит, няма да се налага да бъдат ползвани. И 2 млрд. лв. е минимумът. "Проведох много консултации, дали навреме, дали не, съдете ме за това. Но разбрах едно - много от партиите, които подкрепят правителството в началото, имаха информационна неяснота. Тя беше преодоляна", заяви Горанов. 16-те милиарда са рамково споразумение с банки посредници, не говорим днес за поемане на дълг. С днешния акт ратифицираме международен договор за посредничество. Не поемаме и лев дълг днес. Дали ще поемаме повече дълг ще решаваме заедно в следващите години с гласуване на Закона за държавния бюджет, заяви финансовият министър. "Дължа извинение на сегашната опозиция, ако някога съм си позволил да говоря против поемането на дълг, породен от обстоятелството, че през годините е имало дефицит", каза Горанов. "Никога не сме си позволявали да критикуваме управлението за това, че поема дълг, а за това, че не полага достатъчно усилия да намали дефицита, за да няма нужда от този дълг", посочи той. "Нека тези политически партии, които днес повдигнаха дебата за ролята и отговорността на българския парламент като върховен орган на власт, да осъзнаят, че управлението се формулира само по един начин - взимане на решения и носене на отговорност. Който не е готов, не може да се нарича управленец", завърши изказването си Горанов.
Веднага след гласуването депутатите от БСП започнаха да скандират "оставка" и вдигнаха табели с надпис "Не на дълга". От "Атака" заявиха, че коалицията, която подкрепя правителството вече не е четворна, а петорна. От Патриотичния фронт също изказаха отрицателен вот. "Взимането на този заем ще разреши на ДПС да продължи да се окопава във властта".
За изненада на всички Менда Стоянова от ГЕРБ направи предложение закона да бъде гласуван на второ четене. Това предизвика взрив от нови скандали и спорове. Мая Манолова заяви: "Самият финансов министър има колебания относно размера на дълга. При това положение и ДПС, и БДЦ, и АБВ подкрепиха предложението. Предлагам дългът да се редуцира до размер на 6,9 млрд. лева, както е по закон, в противен случай това решение ще падне в Конституционния съд", категорична тя.
Михаил Миков също се обяви твърдо против второто четене на закона. "Това е грубо нарушаване на Конституцията. Между първо и второ четене трябва да има технологическо време. Всичко това е противоконституционно", заяви лидерът на БСП.
След поредните скандали и обиди депутатите взеха решение заема да бъде гласуван на второ четене. Гласуваха 209 народни представители. "За" бяха 156 депутати, "против" гласуваха 48, а 5 "въздържал се".
Интересна случка се разигра в кулоарите на парламента, предаде репортер на Novini.bg. Един от лидерите на Реформаторския блок Радан Кънев обяви, че е гласувал против взимането на новия дълг. "Правилността на моето решение се потвърждава и от предложението на Менда Стоянова за незабавно второ четене", бяха думите му.
Малко по-късно Кънев взе думата от парламентарната трибуна. "Искам да завя че групата на Реформаторския блок ще гласува "за" на второ четене. 100% ще присъства и гласува "за"! Вярвам, че Бойко Борисов иска да гарантира финансовата стабилност в страната. Ние искаме ясен знак, че той иска да гарантира и политическата й стабилност. Искаме да не се допусне и най-малко съмнение по отношение на маневри в мнозинството и това да внесе нестабилност, която би обезсмисля финансовата стабилност, която имаме“, обясни той.
"Искаме да не се допусне и най-малко съмнение по отношение на маневри в мнозинството и това да внесе нестабилност, която би обезсмисля финансовата стабилност, която имаме“, каза още Кънев. Той обясни, че ако е имало и най-малкото съмнение, че дългът няма да мине, е щял да гласува за, защото е твърдо убеден, че той е необходим и винаги го е защитавал.