Според министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин изненадващият начин, по който беше предложено хората да имат право на избор да се осигуряват във фондове или в общественото осигуряване, не е добър за бизнес-средата и не дава стабилност. Това коментира той пред журналисти преди работна закуска, организирана от Българския форум на бизнеслидерите, предаде БТА.
Приетото в меморандума между премиера и синдикатите е спор, който датира от 15 години, за ролята на капиталовите схеми, отбеляза министърът. Той допълни, че се надява Народното събрание да приеме хората да имат пълна свобода, без да бъдат подканяни да отидат на едно или друго място. По думите му, той самият няма намерение да си пренася капиталовата схема. Правото на избор е еднократно от посока на частните фондове към солидарния, защото в него няма лични сметки, допълни Калфин.
Според него предложението не решава нито един проблем на НОИ.
Пенсионните фондове все още не са започнали да поемат функциите си - универсалните ще започнат към 2020 г. да плащат, а проблемът на професионалните пенсионни фондове е, че те са изчислени за осем години и практически не могат да поемат изплащането на пенсии, допълни той. Според него мотивът за отлагането на пенсионната реформа за края на март е да има цялостно решение, а не отделни стъпки.
Калфин съобщи, че за социална политика в бюджета има 90 млн. лева повече. По думите му ще има тежко упражнение във всички
администрации, свързано с ограничаването на разходите за персонал, което означава съкращения или оптимизация на администрацията - нещо, което не всеки път е добро. Затова търсим такива подходи, които да не ощетят хората при получаване на различни социални услуги, допълни Калфин.
В отговор на въпрос няма ли да се увеличат "майчинските", при положение че минималната заплата ще расте, Калфин посочи, че има различни предложения в парламента, но когато има много плащания, обвързани с минималното възнаграждение, то не "мърда" дълго време.
В меморандум за разбирателство между правителството и синдикатите от тези дни се предвижда от следващата година да се въведе и принципът на свободен избор на хората, родени след 31 декември 1959 г., да се осигуряват задължително за допълнителна пенсия в универсален пенсионен фонд или изцяло за пожизнена пенсия в ДОО. Предложението беше гласувано и на второ четене от парламентарната бюджетна комисия.