Заварихме една правосъдна система под натиск. Това обяви правосъдният министър в оставка Зинаида Златанова в началото на отчета на повереното й през изминалата година ведомство.
Имало безброй забавени проекти, забавени програми и дългове, по думите й.
Подчертавайки, че политическата обстановка в страната не е позволила въвеждането на сериозни реформи, тя отбеляза, че са предприети стъпки за намаляване натовареността на магистратите.
От думите й стана ясно, че е разработена нова съдебна карта на България. Това е политически много сложна реформа, подчерта министърът на правосъдието в оставка. От тук нататък, категорична бе тя, се иска политическа стабилност и смелост да се постигне това.
Разработена е пътна карта съвместно с други институции, допълни още Златанова. Сред постиженията на ведомството й бяха откроени още напредък в областта на обществените поръчки, стратегия за електронно правосъдие, за което вече има финансиране, и нов проект за Наказателен кодекс.
За последното Зинаида Златанова изрично пожела да уточни, че правителството не е оттеглило Наказателния кодекс от Народното събрание и не е имало такова намерение да го направи, каквито слухове са се чули.
„Това е закон, който е подготвян 5 години и неговото място е в парламента. Лесно се започват реформите, но трудно се завършват и много се надявам тази реформа да е завършена“, посочи Златанова.
„Намалихме с 22% таксите, които се събират от Агенцията по вписванията, разработихме мобилно приложение за имотния регистър. Предложихме официални документи и справки“, продължи министърът в оставка.
В областта на системата за изпълнение на наказанията през изминалата година Министерство на правосъдието е провело „мащабни проекти“. С подкрепата на норвежкото правителство е изградена детска градина в сливенския затвор.
„За тази една година представители на водещи експерти от неправителствените организации направиха много сериозен анализ на стратегията за изпълнение на съдебната реформа. Силно препоръчвам на следващите след мен да се запознаят с тях“, каза Златанова.
Тя обаче не спря с препоръките към нейните последователи. „Хубаво е още в първите си седмици новото правителство да предприеме стъпки в това продължаването на съдебната реформа да стане национален приоритет. Това става само с политическо съгласие“, бяха думите й.
„Да направят една декларация за съгласие по основните реформи“, призова тя.
Отношение взеха и заместниците й Сабрие Сапунджиева, Илия Ангелов и Искрен Маринов. Те представиха подробно гореспоменатите факти, като благодариха за разбирането през изминалата една година управление.